Späť

História Oxfordskej košele. Nosil ju už Kennedy

História Oxfordskej košele. Nosil ju už Kennedy

Jedným z najdôležitejších a všestranných odevov v každom pánskom šatníku je Oxfordská košeľa. Je vhodná pre väčšinu príležitostí, kombinovateľná skoro s čímkoľvek a dobre vyzerajúca takmer na všetkých. O jej kvalitách vedel prezident Kennedy aj ďalší prominentní členovia Ivy League.

Prečo práve Oxford?

Začiatkom 19. storočia bolo srdce európskej textilnej výroby v Škótsku. Jedno tkáčstvo (meno bohužiaľ je neznáme) experimentovalo s novými väzbami tkanín. Priviedli na trh 4 nové tkaniny, ktoré pomenovali po 4 najpopulárnejších univerzitách tej doby. Yale, Harvard, Cambridge a Oxford. Tri z týchto väzieb sa populárnymi nestali, ale Oxford si získal popularitu nečakaných rozmerov.

Čím sa vyznačuje Oxfordská látka?

To, čo definuje látku z Oxfordu, nie je jej materiál, ale štýl jej väzby. Je vyrobená z dvoch rôznych prameňov priadze, ktoré sú tkané v tvare koša. (čiže jedno cez druhé). Väčšinou je priadza v jednom smere inej farby, najčastejšie biela. Farebný rozdiel dvoch priadzí plus opakovanie vzoru väzby koša, dáva Oxfordskej tkanine svoj jedinečný, rozpoznateľný vzhľad šachovnice.

Oxford väzba košele

Nosil ju aj prezident Kennedy

Kennedy v košeli OxfordV tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia, hrávali britský a americký hráči pólo práve v košeliach z Oxfordu, pretože tkanina bola pohodlná a priedušná. Nakoniec si začali prišívať gombíky na koniec goliera, aby sa im golier nedvíhal počas hry a neprekážal im. Tu vznikol golier pod názvom Button Down.

Moderná Button Down Oxford košeľa bola v Británii a USA považovaná za formálnu košeľu a muži ju nosili v obleku s kravatou. Avšak najväčšiu slávu priniesol Oxfordskej košeli až prezident Kennedy, ktorý vymenovaním do úradu prezidenta oprášil jej aristokratické dedičstvo.

Prominentní študenti z východného pobrežia USA, známi pod pomenovaním Ivy League, rýchlo našli obľubu v elegantných Oxfordských košeliach a dokonca ich začali nosiť k neformálnemu odevu. Nosili ju k šortkám, k mokasínam a dokonca aj nezapravenú.

Toto obdobie znamenalo prechod od vnímania Oxfordskej košele ako formálneho odevu skôr k neformálnemu štýlu.

Komfort, odolnosť, univerzálnosť, to je Oxford

Krátka, ale o to viac zaujímavá história Oxfordskej košele. Svoju veľkú popularitu si zachovala vďaka komfortu, ktorý poskytuje (100 % bavlna), univerzálnosti a elegantnému vzhľadu. Páčia sa vám Oxfordské košele? Chceli by ste tiež jednu? Tak si vyberte z našej ponuky oxfordských pánskych košieľ.

Páčil sa Vám článok?

Zdieľajte ho so svojimi známymi:

Diskusia

Newsletter

Novinky a akcie rovno na váš e-mail. Vložením e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo Zaregistrovať sa

Prihlásenie

Zabudnuté heslo Zaregistrovať sa

Stránky stevula.sk využívajú pre skvalitnenie služieb cookies. Viac info