8 bodov ako správne vybrať košeľu na svadbu

Svadba je významný deň, kedy chceme všetci vyzerať čo najlepšie. Je dôležité správne zvoliť oblečenie, aby sme mali o jednu starosť menej počas náročného dňa a noci. Ako správne zvoliť košeľu si povieme v nasledujúcom článku.

svadba

Farba svadobnej košele

Svadobné košele by mali mať bielu, prípadne jemne béžovú farbu. Odtieň bielej alebo béžovej farby dobre zlaďte s nevestinými šatami, aby ste na fotkách nepôsobili rôznorodým dojmom. Zvlášť žiarivo biela košeľa a slonovinové šaty môžu vyzerať špinavým dojmom. Samozrejme šikovný fotograf si vie poradiť aj s farbami, ale lepšie je byť pripravený ako upravovať 1000 fotiek.

Košele pre hostí môžu byť biele, ružové alebo jemne modré. Nezabudnite na pravidlo, že stredobodom pozornosti má zostať nevesta, a tak sa vyvarujte výstredným vzorom.

Biela svadobná košeľa

 

Materiál svadobnej košele

Materiál svadobnej košele by mal byť prvotriedny, pretože v nej strávite dlhý čas. Jednoznačnou voľbou je 100 % bavlna a ideálne v nekrčivej úprave Non-iron, aby košeľa vyzerala na ženíchovi stále sviežim dojmom. Prečítajte si viac o kvalitách bavlny a našej nekrčivej úprave.

Druh bavlnenej tkaniny, ktorý si môžete zvoliť je napríklad popelín (odolný a zároveň priedušný materiál), twill (elegantný jemný materiál s diagonálnou štruktúrou), rybia kosť (veľmi mäkký materiál s jemnou štruktúrou) alebo Royal Oxford (jemný materiál so štruktúrou).

 

Golier svadobnej košele

Pri svadobnej košeli by ste mali ladiť šírku uzla kravaty s mierou otvorenosti goliera. Pre klasické goliere typu Kent sa hodí väčšina druhov uzlov, od užších až po širšie. Pre moderné goliere typu Cutaway sa výborne hodí Windsor uzol, ktorý posunie celý outfit o úroveň vyššie. Zlatou strednou cestou je náš najnovší golier s názvom Spread, v zahraničí často nazývaný aj President Collar.

cutaway-golier-na-svadbu

 

Strih svadobnej košele

Či už zvolíte strih Body FitSlim Fit alebo  Regular Fit, všetko závisí na vašej postave a preferenciách. Ak ste silnejšej postavy, je pre vás vhodnejší strih Regular Fit. Ponúka extra priestor hlavne v oblasti pása. Naopak strihy Body Fit a Slim Fit sú viac vypasované a hodia sa štíhlejším postavám.

 

Kravata alebo motýlik k svadobnej košeli

K svadobnej košeli by ste mali vždy nosiť kravatu alebo motýlik. Farba kravaty by mala byť rovnaká ako farba nevestinej kytice. Doplniť to môžete farebnou vreckovkou, ktorá ladí s kravatou. Nikdy však nepoužívajte úplne rovnakú kravatu a vreckovku. Je to nevkusné a bez nápadu. Pokúste sa vytvoriť jemný alebo ak sa nebojíte aj výraznejší kontrast. Prečítajte si náš článok Ako kombinovať košeľu a kravatu na blogu.

Veľkým hitom posledných rokov sú drevené motýliky. Tie sa dajú rovnako dobre zladiť ako kravata. Pri motýlikoch pozor, aby ste nevyzerali ako čašník - hlavne pri použití čierneho motýlika a bielej košele. Určite nechcete, aby si vás ako ženícha či hosťa pomýlili s čašníkom.

dreveny-motylik


Dĺžka rukávov košele

Pri dĺžke rukávov svadobnej košele platí rovnaké pravidlo ako pri ostatných košeliach, ktoré sa nosia v spoločnosti pod sakom. Rukávy sú vždy dlhé. Krátky rukáv nepatrí pod sako a je nevhodný do spoločnosti. Už nikdy neurobte tento prehrešok. Ak vám je teplo, pomocou tohto návodu si efektne vyhrniete rukávy.

Košeľa s krátkym rukávom a kravatouZdroj: Pinterest

Nezabudnite na správny pomer dĺžky rukávu košele a saka, rukáv košele by mal byť mierne (1-1,5 cm) dlhší ako rukáv saka.

 

Manžety svadobnej košele

Základ je košeľa s klasickými, tzn. jednoduchými manžetami. Viac noblesy môže dodať košeľa so zapínaním na manžetové gombíky (francúzske manžety). Ak nemáte využitie pre tento typ košele, skvelou alternatívou sú naše "hybridné" manžety, ktoré môžete nosiť s manžetovými gombíkmi aj bez nich.

 

Vrecko na svadobnej košeli

Spoločenské košele, zvlášť tie na večerné udalosti, by nemali mať vrecko. Samozrejme voľba je vždy na vás a vreckom určite nespôsobíte faux pas.

 

BONUS - Neviditeľné tričko

Na záver máme pre vás jeden tip. Určite ste už zažili situáciu, kedy vám presvitalo biele tričko pod bielou alebo svetlou košeľou. Nie je to príjemné a ani príliš vkusné. Nehovoriac o tielku. Máme však riešenie, ktorá vás navždy zbaví tohto problému. Je ním použitie neviditeľného trička alebo tielka. A ak sa viac potíte, tak je k dispozícii aj tričko so zosilneným podpazuším.

Neviditelne-tricko-pod-koselu

Prezrite si ponuku tričiek >

 

Pokiaľ si ani po týchto bodoch neviete správne vybrať košeľu, veľmi radi vám pomôžeme. Stačí nám zavolať alebo napísať e-mail.

TIP: Hľadáte svadobný dar, ktorým pár zaručene potešíte, či už ide o svadbu vo formálnom alebo casual štýle? Tipy na darčeky pre novomanželov nájdete tu.