Magazín o pánskej móde

Ako sa obliecť na svadbu vol. 2: Oblečte sa do štýlu, elegancie a gentlemanstva

Svadba je jednou z najvýznamnejších spoločenských udalostí, kde má každý detail svoj význam⁠⁠⁠⁠⁠ –⁠⁠⁠⁠⁠ a to nielen pre ženícha a nevestu, ale aj pre hostí. Pre mužov predstavuje svadba jedinečnú príležitosť ukázať sa nielen ako štýlový a moderný, ale aj ako gentleman s vynikajúcim správaním.

Ako na svadbe excelovať vo všetkých aspektoch – od výberu outfitu, cez etiketu správania, až po perfektný darček pre novomanželov. Pozrieme sa na štýlový šatník pre mužov pod lupou, aby bol úspech zvoleného outfitu na svadobnej udalosti istý.

 

Prečo sa obliecť na svadbu štýlovo a elegantne?

V súčasnej dobe, keď móda a osobný štýl sú neodmysliteľnou súčasťou našich životov, je svadba ideálnou príležitosťou pre mužov, aby predviedli svoj módny zmysel a uplatnili princípy modernej elegancie.

Hoci sa svadby často točia okolo nevesty a ich šiat, rola ženícha a svadobných hostí v oblasti módy je rovnako dôležitá. Prečo by sa muži mali na svadbu obliekať štýlovo a moderne, a aký to má význam nielen pre nich samotných, ale aj pre celú svadobnú udalosť?

Význam rešpektu a úcty

Svadba je mimoriadna udalosť, ktorá si žiada rešpekt a úctu. Štýlovým obliekaním vhodným na danú príležitosť muži vyjadrujú úctu k ženíchovi a neveste, rovnako ako k významu celej udalosti.

Predvádzaním upraveného vzhľadu dávajú najavo, že túto príležitosť berú vážne a chcú sa na ňu riadne pripraviť.

Osobná prezentácia a sebavedomie

Štýlové oblečenie na svadbu zvyšuje sebavedomie. Keď sa muž cíti dobre vo svojom oblečení, automaticky to ovplyvňuje jeho správanie a charizmu. Moderný a dobre padnúci oblek môže zásadne zlepšiť postoj, chôdzu a celkovú prezentáciu muža.

Výraz osobného štýlu

Svadba je tiež príležitosťou, kedy môže muž prejaviť svoj osobný štýl. Či už je to voľbou netradičnej farby obleku, zaujímavých doplnkov, alebo špecifického strihu, moderný muž môže ukázať svoju individualitu a pritom zostať v medziach svadobnej etikety.

Idete za svedka a máte na starosť snubné prstene? Aj ich uchovanie a spôsob odovzdania môže byť zaujímavým a štýlovým doplnkom. Klasické krabičky sú už dávno out.

Fotografie a spomienky

Svadobné fotografie sú pamiatkou na celý život. Štýlové a moderné oblečenie zaistí, že muži budú na týchto fotografiách vyzerať elegantne. Je to investícia do spomienok, ktoré budú s vami dlho po skončení svadobného dňa, či už je váš alebo vašich blízkych.

Trendy a moderná móda

Módne trendy sa neustále vyvíjajú a svadby nie sú výnimkou. Moderní muži, ktorí sa zaujímajú o najnovšie módne smery, môžu tieto trendy aplikovať aj na svadobné oblečenie.

Či už ide o minimalistické obleky, kombinácie s netradičnými materiálmi alebo moderné doplnky, svadba je príležitosťou, ako ukázať, že sú v súlade s aktuálnymi trendmi.

Sociálne a profesionálne aspekty

Svadby sú často stretnutím rôznych sociálnych a profesionálnych skupín. Prezentácia seba samého v najlepšom svetle môže mať pozitívny vplyv na sociálne aj pracovné vzťahy. Štýlový vzhľad môže viesť k nadviazaniu nových kontaktov alebo posilneniu existujúcich.

Flexibilita a komfort

Moderná svadobná móda kladie dôraz na flexibilitu a komfort. Muži by mali zvoliť oblečenie, v ktorom sa budú cítiť pohodlne po celý deň a ktoré im umožní zúčastniť sa rôznych častí svadobného dňa bez obmedzenia. Komfort neznamená obetovať štýl; moderné obleky a oblečenie sú navrhnuté tak, aby poskytovali oboje.

10 svadobných outfitov pre štýlového moderného muža

Svadobná móda pre mužov už dávno prekročila hranice tradičného čierneho obleku. Moderní muži majú nespočet možností, ako na svadbe vyniknúť a zároveň zostať štýloví.

Ako teda na taký vhodný dress code na slávnostnú príležitosť ako je svadba?

1. Modrý oblek s jemným vzorom

Vyberajte tmavomodrý oblek s jemným, sotva viditeľným vzorom. Skombinujte bielu košeľu a kravatu v pastelovom odtieni, ideálne vo farbe, ktorá zodpovedá farebnej schéme svadby. Tento outfit je ideálny pre svadby vo vonkajšom prostredí.

2. Svetlý oblek pre letnú svadbu

Pre letnú svadbu si vyberte svetlý oblek v béžovej alebo svetlo šedej farbe. Kombinujte s košeľou v jemných farbách a doplňte outfit hnedými koženými topánkami a opaskom. Tento outfit je dokonalý pre plážové alebo vonkajšie svadby.

3. Elegancia s trojdielnym oblekom

Trojdielny oblek v klasickej šedej alebo modrej farbe vytvára nezameniteľný vzhľad elegancie. Pridajte kvalitnú košeľu, štýlové manžetové gombíky a decentnú kravatu alebo motýlika pre dokonalý gentlemanský vzhľad.

4. Smoking s twistom

Pre formálnejšiu svadbu zvoľte smoking, ale pridajte osobitý twist – napríklad smoking v tmavo zelenej alebo burgundskej farbe. Tento outfit je ideálny na večerné svadby a poskytuje priestor pre individualitu.

5. Neformálna elegancia

Pre menej formálnu svadbu zvoľte štíhly oblek s rolákom namiesto košele a kravaty. Tento moderný a neformálny vzhľad je ideálny na svadby s uvoľnenejšou atmosférou.

6. Vintage šarm

Skombinujte vintage prvok, ako je vesta alebo staromódny klobúk, s moderným slim-fit oblekom. Tento outfit spája klasiku s modernými prvkami a je perfektný pre svadby s historickou či retro témou.

7. Ostré kontrasty

Vytvorte outfit s kontrastnými farbami, napríklad čierny oblek s bielou košeľou a výraznou červenou kravatou alebo motýlikom. Tento štýl je ideálny pre mužov, ktorí chcú vyniknúť.

8. Prírodné tóny

Vyberajte oblek v prírodných tónoch, ako je olivová alebo hnedá. Kombinujte s košeľou v jemných farbách a doplňte outfit koženými doplnkami pre prírodný, ale sofistikovaný look.

9. Kreatívny motýlik

Zameňte klasickú kravatu za kreatívneho motýlika s jedinečným vzorom alebo materiálom, ako je drevo alebo korok. Tento originálny prvok dodá outfitu osobitosť.

10. Alternatívny štýl

Experimentujte s alternatívnymi materiálmi, ako je semiš alebo menčestrový oblek. Tieto materiály prinášajú do svadobnej módy pre mužov nový rozmer a sú ideálne na svadby v jesenných a zimných mesiacoch.

Každý z týchto outfitov reflektuje iný aspekt moderného mužského štýlu a poskytuje mužom príležitosť vyjadriť svoju osobnosť pri zachovaní rešpektu k formálnosti a významu svadobného dňa.

Väčšinu týchto kombinácií si navyše môžete obliecť aj na iné významné príležitosti. Neviete, ako sa obliecť na promócie, ples či pracovný večierok? Siahnite po outfite, ktorý je odskúšaný z účasti na svadbe.

Výber obuvi: čo nosiť a čomu sa naopak vyhnúť?

Správna voľba obuvi je kľúčovým prvkom na dokončenie každého svadobného outfitu. Obuv nielen dopĺňa celkový vzhľad, ale môže tiež výrazne ovplyvniť celodenné pohodlie. Akú obuv zvoliť pre rôzne štýly svadobných outfitov? A akému typu obuvi by ste sa mali na svadbe vyhnúť?

 

Obuv vhodná pre svadobné outfity

Pre klasické a formálne outfity (ako trojdielny oblek, smoking): Tu je ideálnou voľbou klasická kožená obuv. Oxford alebo derby topánky v čiernej alebo tmavo hnedej farbe sú tradičné a vždy bezpečnou voľbou. Uistite sa, že sú dobre vyleštené a v perfektnom stave.

Tip pre dámy: Obujte si na svadbu elegantné sandále so striedmym podpätkom. Vaše nohy vám po dlhom dni poďakujú.

Pre neformálnu eleganciu a vintage šarm: Menej formálne outfity, ako sú obleky s rolákmi alebo vintage kombinácia, sa hodia k semišovým topánkam alebo topánkam brogue. Tento typ obuvi dodáva outfitu osobitý charakter a je vhodný na menej formálne svadby.

Pre letné a vonkajšie svadby (napr. svetlý oblek): Vhodné sú ľahšie topánky, ako sú loaferky alebo dokonca elegantné sandále, ktoré dopĺňajú svetlé a vzdušné outfity ideálne pre letné či vonkajšie prostredie.

Pre outfity s kreatívnymi prvkami: Pokiaľ ide o výraznejšie outfity, ako sú obleky s kreatívnymi motýlikmi alebo alternatívnymi materiálmi, vyskúšajte obuv, ktorá je tiež trochu netradičná – napríklad topánky s jemným vzorom alebo v netradičnej farbe, ktorá zodpovedá niektorým prvkom vášho outfitu.

PAMÄTAJTE: Pri akomkoľvek typu obuvi dbajte na to, aby ste v ňom už niečo nachodili. Úplne nové topánky síce ešte voňajú novotou, za to sú peklom pre vaše nohy.

Obuv, ktorej by ste sa mali vyhnúť

Príliš neformálna obuv: Vyhnite sa príliš neformálnej obuvi, ako sú tenisky alebo sandále, pokiaľ nie je svadba veľmi neformálna alebo nemá špecifickú tému, ktorá by toto dovolila.

Nezodpovedajúce farebné kombinácie: Dbajte na to, aby farba vašej obuvi ladila s celkovým outfitom. Príliš veľa farebných kombinácií môže vyzerať nevkusne.

Obnosená alebo špinavá obuv: Aj najlepšie zvolený outfit môže pokaziť príliš nosená alebo špinavá obuv. Uistite sa, že vaša obuv je v dobrom stave a čistá.

Príliš výrazná alebo neobvyklá obuv pre tradičné svadby: Ak ste pozvaní na tradičnú svadbu, vyhnite sa výraznej a neobvyklej obuvi, ktorá by mohla odviesť pozornosť od hlavných aktérov dňa.

 

Vystupovanie a etiketa: kľúčové prvky gentlemana na svadbe

O dôležitosti obliekania sa na svadbu ako štýlového moderného muža už viete. Avšak rovnako dôležité ako vzhľad, je aj správanie a etiketa, ktoré často zostávajú zanedbávané. Byť gentlemanom na svadbe nie je len o tom, ako vyzeráte, ale aj o tom, ako sa správate.

 

Rešpekt a vnímavosť

Základom gentlemanovho správania je rešpekt a vnímavosť voči ostatným. To znamená, že by ste mali byť pozorní k potrebám a pohodliu nielen ženícha a nevesty, ale aj ostatných hostí. Je dôležité ukázať záujem o ostatných, počúvať, keď hovoria, a byť nápomocní, keď je to potrebné.

Príchod na čas a pripravenosť

Príchod na čas je zásadný. Príliš skorý príchod môže byť rovnako nevhodný ako príchod neskorý. Plánovanie dopredu a zohľadnenie možných oneskorení je kľúčové.

Pozornosť k detailom

Gentleman venuje pozornosť detailom. To môže zahŕňať všetko od správneho používania príboru pri jedle až po správne držanie pohára pri prípitku. Malé detaily vo vystupovaní môžu mať veľký význam.

Tip: Dávajte si tiež pozor na nepríjemné zvyšky jedla medzi zubami. Ako takou rýchlou dentálnou hygienou môže byť rýchly odchod po jedle na záchod so špáradlom.

Komunikácia a interakcia

Byť schopný viesť príjemný rozhovor, predstaviť sa novým ľuďom a zapojiť sa do skupinových diskusií sú kľúčové zručnosti pre každého gentlemana. Vyhnite sa kontroverzným témam, ako sú politika alebo náboženstvo a snažte sa odrážať pozitívnu energiu.

Tanec a spoločenské aktivity

Ak sa na svadbe tancuje, nebojte sa zapojiť. Nejde o to, ako dobre tancujete, ale o to, že sa zapojíte a prispejete k veselej atmosfére. Byť ochotný tancovať, aj keď to nie je vaša silná stránka, ukazuje zmysel pre humor a schopnosť nebrať sa príliš vážne.

Zvládanie alkoholu

Primerané užívanie alkoholu je dôležité. Príliš veľa alkoholu môže viesť k nevhodnému správaniu a môže pokaziť dojem, ktorý ste vybudovali svojím štýlovým oblečením. Zostaňte v medziach, kde sa cítite pohodlne a stále kontrolovane.

 

Aký darček darovať na svadbe?

Vo svetle predchádzajúcich diskusií o význame štýlového obliekania a etikety gentlemana na svadbe je dôležité tiež zvážiť, aký typ darčeka je vhodný pre túto významnú príležitosť.

Výber svadobného daru môže byť niekedy zložitý, pretože by mal odrážať vzťah k ženíchovi a neveste, rešpektovať ich preferencie a zároveň byť niečím, čo má hodnotu a zmysel.

Náš tip: Nezabudnite, že istým darčekom je pre novomanželov už vaša prítomnosť na svadbe. Venujte im svoj žiarivý úsmev. Pokiaľ si ho chcete ešte vylepšiť, mohli by vás zaujímať tieto tipy, ako nájsť overeného zubára.

 

Spoznajte prianie

Mnoho párov si dnes vytvára svadobný zoznam prianí, ktorý môže byť skvelým vodítkom na výber daru. Pokiaľ takýto zoznam existuje, je najlepšie sa ním riadiť, pretože to zaručí, že váš darček bude pre novomanželov užitočný a žiaduci.

Finančný príspevok

Pomerne obvyklým zvykom je tiež darovať peniaze. Tento prístup je praktický a umožňuje novomanželom, aby si sami rozhodli, ako najlepšie využiť vašu štedrosť – či už na svadobnú cestu, domáce potreby, alebo iné veci, ktoré si želajú.

Trvalá hodnota

Darčeky, ktoré majú trvalú hodnotu, ako sú kvalitné domáce potreby, umelecké diela alebo kúsky nábytku, sú vždy dobrým nápadom. Tieto typy darčekov poskytujú dlhodobú radosť a stávajú sa súčasťou domova novomanželov.

Osobný dotyk

Ak máte k novomanželom osobný vzťah, môže byť krásne darovať niečo, čo odráža túto blízkosť. To môže byť ručne vyrobený darček, osobný list alebo niečo, čo má pre nich špeciálny význam.

Zážitkové darčeky

Zážitkové darčeky, ako sú vouchery na večeru, víkendové pobyty, wellness balíčky alebo dobrodružné aktivity, môžu byť vzrušujúcim a originálnym darom. Tieto zážitky ponúkajú novomanželom spomienky, ktoré môžu byť rovnako cenné ako materiálne dary.

Darčeky pre domov

Praktické darčeky pre domov, ako sú kuchynské prístroje, dekorácie alebo vybavenie, môžu byť veľmi užitočné, najmä pre páry, ktoré si práve zriaďujú spoločný domov.

Záver

Obliekať sa na svadbu ako štýlový moderný muž nie je len o dodržiavaní pravidiel etikety. Je to o rešpekte k príležitosti, vyjadreniu osobného štýlu, sebavedomiu a prispôsobeniu sa moderným trendom. Je to tiež o príležitosti ukázať sa v najlepšom svetle, či už na fotografiách, v spoločnosti, alebo v profesionálnom kontexte.

Pri správnom prístupe a dôraze na detail môže byť svadobné oblečenie nielen príjemnou skúsenosťou, ale aj príležitosťou k osobnému rozvoju a sebaprezentácii.

Svadba je teda výnimočný deň, ktorý si vyžaduje výnimočný prístup. Či už ste svedok alebo hosť, je dôležité si uvedomiť, že vaša prítomnosť, vzhľad, správanie a darček významne prispievajú k celkovej atmosfére, ktorá zanecháva spomienky na tento krásny deň.

Čím ju potešiť na Valentína

Či sa vám to páči alebo nie, ak ste vo vzťahu, budete musieť osláviť Valentín. Každá žena, bez ohľadu na to, čo hovorí, chce byť hýčkaná. Poradíme vám, ako tento rok zabodovať.

Black tie, white tie, ako je to s tým dress kódom?

Je tu január a prichádza čas plesovej sezóny, tak je načase si objasniť, čo znamenajú jednotlivé pojmy. Pripravili sme pre vás prehľad ako si nespôsobiť faux pas. Dress kód (alebo Dress code) je zvlášť dôležitý pri návšteve formálnej udalosti.

Vianočné inšpirácie

Surfujete po internete a hľadáte darček pre seba alebo pre blízkeho? Už je najvyšší čas pre nákup vianočných darčekov v predstihu a bez zbytočného stresu na poslednú chvíľu. Aby sme Vám výber trochu uľahčili, prinášame vám naše tipy na produkty, ktoré sami nosíme a obľúbili sme si ich. Nechajte sa inšpirovať.

 

Univerzálny darček pre muža

1-neviditelne-tricka

Absolútny bestseller našej ponuky je neviditeľné tričko so zosilneným podpazuším. Je určené pre všetkých "potičov", ktorý chcú mať košeľu v suchu. A nielen pre nich. Spoľahlivo ochráni drahé košele od škvŕn z deodorantov alebo antiperspirantov.

Dostupné je aj klasické tričko a tielko pre tých, ktorý nepotrebujú zosilnené podpazušie, ale stále ocenia extra jemnosť úpletu z mako bavlny a elasticitu trička či tielka. S týmto darčekom krok vedľa nikdy neurobíte.

 

Darček pre elegána

2-darcek-pre-elegana

Neboli by sme to my, keby sme vám neodporučili zopár košieľ. Sami ich nosíme, pretože košeľa na každom mužovi vyzerá výborne. Ak váš partner preferuje tričká a mikiny, vyberte mu niečo z voľnočasových košieľ. Nebude to pre neho obrat o 180 stupňov, ale iba mierna evolúcia jeho štýlu. :-) Vyberte mu flanelovú košeľu od dánskej značky Kronstadt, ktoré sú pohodlné a príjemné na nosenie.

 

V prípade, že máte doma elegantnejší typ muža, vyberte si zo Smart Casual košieľ. Hodia sa na nosenie so športovým sakom, menej formálnym oblekom alebo samostatne k chinos nohaviciam či džínsom.

 

Ak preferuje všetky odtiene modrej alebo bielej farby, istotne ocení novú biznis košeľu. Tých nie je nikdy dosť. Stavte na malú odlišnosť - inú farbu gombíkov alebo jemný farebný kontrast na vnútornom golieri či lége.

 

Čo sa strihov týka, platí jednoduché pravidlo. Štíhlym a vyšportovaným mužom bude vyhovovať strih Body fit (najužší strih), muži s normálnou postavou budú vyzerať perfektne v Slim fit košeli a páni uprednostňujúci klasické, rovné košele ocenia strih Regular fit.

 

Darček na zahriatie

3-sveter-1

Ideálnym zimným darčekom na zahriatie sa stane zaručene sveter z merino vlny. Vďaka jej vlastnostiam termoregulácie skvelo zahreje aj pri nižšej gramáži, ktorá sa ideálne hodí na nosenie s košeľou. Ak vám nevyhovuje vlna, vyberte si svetre od značky Casamoda vyrobené z jednej z najkvalitnejších bavĺn sveta - PIMA bavlny. Okrem toho v ponuke nájdete aj vianočné svetre od značky Kronstadt.

 

Praktický doplnok

 5-doplnky

Doplnky sa hodia vždy. Či už sú to kravata, vreckovky, šály či čiapky alebo opasky. Vybrali sme pre vás naše obľúbené.

 

Darčekový poukaz

6-darcekovy-poukaz

Bojíte sa, že sa netrafíte do vkusu obdarovaného alebo nebudete vedieť zvoliť správnu farbu či model? Nechajte výber na obdarovanom a zakúpte mu darčekový poukaz. Ak to stihnete v predstihu, môžete si zvoliť papierový poukaz, ktorý doručíme na vašu adresu. Ak už nestíhate, vyberte si elektronický poukaz, ten si môžete vytlačiť alebo iba odoslať na e-mail obdarovaného. V tomto prípade stíhate aj na poslednú chvíľu. Oba poukazy sú platné 6 mesiacov od vydania.

 
Black Friday 2023 - vyberáme pre vás

Surfujete po internete a hľadáte darček pre seba alebo pre blízkeho? Obdobie Black Friday je ako stvorené pre nákup vianočných darčekov v predstihu a bez zbytočného stresu na poslednú chvíľu. Aby sme Vám výber trochu uľahčili, prinášame vám naše tipy na produkty, ktoré sami nosíme a obľúbili sme si ich. Nechajte sa inšpirovať:

Počas Black Friday sme si pre vás nachystali množstvo zliav, ktoré sa oplatí využiť. Do Vianoc už darčeky výhodnejšie nenakúpite, navyše u nás je to úplne bez starostí a stresu z nevhodného darčeka - všetky vymeníme až do 15. januára 2024.

Ako nosiť pánske vesty

V posledných rokoch sa neformálna vesta stala kľúčovým prvkom nášho šatníka. Už to nie je len vrchná vrstva oblečenia určená pre šport, dnes ju môžete nosiť aj počas bežného dňa. V tejto príručke vám ukážeme, ako môžete začať nosiť vesty aj vy.

Chystáte sa na svadbu a neviete, čo na seba? Poradíme vám, ako sa obliecť s vkusom gentlemana

Čaká vás svadobný deň alebo vás pozvali na svadbu, no vy netušíte, ako sa správne obliecť? Neviete rozkódovať ten zvláštny dress kód na pozvánke a keď si spomeniete, že v skrini vám visí len starý oblek zo stužkovej, najradšej by ste nikam nešli? Nevzdávajte to a pomôžte si naším malým svadobným sprievodcom.

Ak vás chytá panika pri hľadaní svadobného outfitu - vhodné svadobné košele či nohavíc, nie ste v tom sami. Dnešní muži sa už nevyznajú vo svete smokingov, motýlikov či lakovaných topánok tak, ako kedysi. Obleky a kravaty sa vytrácajú nielen z kancelárií, ale aj zo spoločenských podujatí, kultúry a politiky. Muži preferujú pohodlné a funkčné oblečenie na šport aj do práce.

Preto nie je prekvapivé, že niektorí páni nemajú vo svojom šatníku jediný kúsok oblečenia, ktorý by sa hodil na takú udalosť, akou je svadba. Ak vás desí predstava, že pri zaobstarávaní kompletne nového šatníka budete musieť načrieť hlboko do vrecka, je to pochopiteľné.

My vám však poradíme, ako sa zorientovať v svadobnej móde a zvoliť kvalitné a pohodlné oblečenie tak, aby ste v ňom vydržali do rána a využili ho aj na iné príležitosti. A ktovie, možno si v tej novej jemnej košeli, ktorá vám padne ako uliata, poviete, že si už na seba nič iné nedáte.

Neignorujte dress kód

Ak ste na zozname hostí a neviete, odkiaľ začať pri výbere správneho oblečenia, v prvom rade skontrolujte svoju pozvánku. Je tam spomenutý dress kód? Snažte sa ho dodržať. Ak vám ich názvy nič nehovoria, prinášame vám zoznam tých najznámejších.

  • White tie: vysoko formálny dress kód; páni vo frakoch
  • Black tie: formálny dress kód; páni v smokingoch
  • Black tie optional: na výber smoking alebo tmavý oblek
  • Creative black tie: black tie s využitím kreatívnych doplnkov
  • Semi formal: páni v oblekoch; na výber motýlik alebo kravata

 

Svadba vo vyšších kruhoch

Pravdepodobnosť, že v našich končinách dostanete pozvánku s dress kódom white tie alebo black tie, nie je vysoká. Ak ale máte namierené na svadbu v zahraničí, alebo to vaši známi myslia so svadbou naozaj vážne, vedzte, že ich názov nemá s kravatou nič spoločné.

White tie je známy aj ako vysoko formálny dress kód, ktorý dámam diktuje večernú róbu po zem a pánom frak, bielu vestu, biely motýlik, čierne lakované topánky a čierne ponožky. Zakázané sú dokonca aj náramkové hodinky, páni môžu mať len hodinky na retiazke.

Black tie je štýl o niečo menej formálny než white tie, avšak striktnosťou za ním v ničom nezaostáva. Tento dress kód sa zvyčajne udáva pri takých udalostiach akými sú plesy, opery či galavečery. Pánsky odev pozostáva zo smokingu, bielej košele, čierneho motýlika, čiernych lakovaných topánok a čiernych ponožiek.

Mohlo by vás zaujímať: Čaká vás alebo vašich blízkych zimná rozprávková svadba, kam ste boli pozvaní? Nezabudnite k dobre padnúcemu obleku obliecť aj štýlový zimný kabát s dostatočne teplou podšívkou.

Svadba po slovensky

Z klasických slovenských svadieb všetci dobre poznáme semi formal štýl, ktorý dámam dovoľuje obliecť si kokteilové šaty a pánom obleky. Pri tomto dress kóde si môžete vybrať medzi motýlikom a kravatou a nemusíte sa obmedzovať pri výbere farby košele. Aj keď, ako sa dozviete neskôr, na farbe záleží.

Stále väčšej obľube sa už aj na Slovensku tešia tematické svadby. Môžete sa tak ľahko ocitnúť na ľudovej svadbe v krojoch či stredovekej svadbe na hrade. Obľúbenými sú aj letné svadby, ktoré ako dress kód udávajú ľahké oblečenie v prírodných farbách, či dokonca plážové svadby v neformálnom oblečení niekde v tropickom raji.

O niečo menej výstrednými sú vidiecke alebo vintage svadby, na ktorých môžu páni svoj outfit ozvláštniť trakmi a dreveným motýlikom. Svadobný dress kód s označením creative black tie by sa mohol považovať za alternatívu black tie, pri ktorej je dovolené popustiť uzdu fantázie. Dámy môžu experimentovať napríklad s fascinátormi, páni so vzormi, materiálmi aj farbami.

Klasika, ktorou nič nepokazíte

Ak sa na vašej pozvánke neuvádza žiaden dress kód, orientujte sa podľa ročného obdobia a stavte na klasiku. Nič nepokazíte kvalitnou bielou košeľou, čiernym oblekom a čiernou alebo tmavou kravatou.

Pohodlne a s rozumom

Porozmýšľať by ste mali nielen nad tým, čo kúpiť, ale aj kde a v akej kvalite. Asi by ste nechceli dať veľa peňazí za nepohodlný oblek, košeľu a topánky, ktoré si už možno nikdy nedáte na seba. Keď rozumne investujete do jemnej bavlnenej košele, ktorá vám sadne ako druhá koža a vyzeráte v nej ako poloboh, prečo si ju nezobrať raz za čas do práce a neulahodiť očiam kolegýň?

Ak vám váš rozpočet nedovoľuje zaobstarať si kompletne nový elegantný šatník, nie je hanbou požičať si oblek od kamaráta alebo pohľadať kúsky, ktoré vám chýbajú, medzi oblečením z druhej ruky. Dnes už vďaka online second handom ľahko nájdete saká aj obleky presne vo vašej veľkosti.

Niektorí páni si potrpia na obleky šité na mieru, v ktorých ich postava vynikne najdokonalejšie. Aby vám takýto exkluzívny kúsok robil radosť ešte dlho, treba sa spoľahnúť nielen na dobrého krajčíra, ale aj látku, ktorá bude reprezentatívna, kvalitná a pohodlná.

Košeľa na prvom mieste

Ak ste ženích, farba vašej košele zohráva dôležitú úlohu omnoho viac než u svadobných hostí. Košeľa ženícha by mala byť biela, poprípade béžová. Nezabudnite na to,  že jej odtieň musí dokonale ladiť so šatami nevesty. V opačnom prípade, keď budete stáť bok po boku pri oltári, budú nevestine šaty v odtieni šampanského vyzerať popri vašej slonovinovo bielej košeli špinavo.

Ako hosť môžete zvoliť bielu, ružovú alebo jemne modrú košeľu. Pokiaľ nemáte namierené na creative black tie svadbu, odpustite si košele s výstredným vzorom alebo v krikľavých farbách. Nechceli by ste zatieniť ženícha, ale najmä nevestu.

Rovnako ako farba košele je dôležitý aj materiál. Predstavte si, ako tancujete v sále, v ktorej každou hodinou teplota stúpa a vzduchu ubúda. Čo by ste na sebe chceli mať oblečené? Jednoznačne nekrčivú košeľu zo 100% bavlny, v ktorej sa budete cítiť aj vyzerať sviežo až do rána.

Aj keď máte možno nekonvenčnú postavu, neznamená to ešte, že si musíte dať ušiť košeľu na mieru. Na trhu existuje niekoľko druhov strihov, z ktorých si môžete vybrať ten ideálny pre vás. Ak ste silnejšej postavy, mali by ste siahnuť po strihu regular fit, ktorý je voľný v oblasti pása. Body fit a slim fit sa zasa budú dobre vynímať na štíhlejších postavách. Aby ste predišli presvitajúcemu tielku pod košeľou, siahnite neviditeľných tričkách a tielkach.

Inšpirujte sa: Aj napriek množstvu prečítaných internetových rád nie je zaručené, že výber bude bezchybný. Viete, ako si vybrať svadobnú košeľu? Najlepšie je navštíviť kamennú predajňu, nechať si poradiť a hlavne, všetky varianty si vyskúšať.

Oblek, v ktorom vyniknete

Či už ste ženích, alebo hosť, základným pravidlom je, aby na vás oblek dobre sedel. Podčiarknete tým svoju eleganciu a navyše vás nebude celú dobu omínať. 

Na klasických svadbách je najlepšou voľbou tmavý oblek, ale s jeho farbou sa dá experimentovať podľa témy svadby od modrej, smotanovej, vintage oblekov až po bledý oblek vhodný na letnú svadbu v záhrade. 

Rukáv saka nikdy nesmie prekrývať celú manžetu košele, mala by pretŕčať niečo nad 1 cm.

Vzhľadom na rôznosť ľudskej postavy majú páni často problém pri skúšaní obleku v dĺžke rukávov a tesnosti/voľnosti v oblasti ramien. Nie je teda výnimkou, že keď nejaký oblek vyberiete v obchode, bude vás aj tak čakať úprava u skúsených krajčírok či krajčírov. Aj to je ten dôvod, prečo muži na svadby, predovšetkým na tie vlastné, často volia kompletný oblek na mieru. Môžu si tak vybrať kvalitnú oblekovú látku podľa vlastných preferencií a majú záruku, že im oblek bude stopercentne sedieť na každej časti ich tela.

Nezabudnite na topánky

Väčšine pánov sa bude asi ťažko lúčiť so svojou pohodlnou trekovou obuvou. Skúste však aspoň v tento deň urobiť výnimku a možno zistíte, že ak stavíte na kvalitu, nájdete aj medzi elegantnými topánkami také, v ktorých s ľahkosťou pretancujete celú svadbu bez otlakov a s radosťou ich využijete aj v budúcnosti. 

Pri výbere svadobných topánok by ste nemali robiť kompromisy a spoliehať sa na to, že to uhráte v mokasínach alebo mládežníckych plátenkách. Pokiaľ si na klasickej svadbe nechcete vyrobiť trapas, pravidlo znie jasne. Za spoločenskú obuv sa považuje kožená obuv s koženou podrážkou a šnurovaním, a to buď čiernej, alebo hnedej farby.

K čiernemu obleku sa hodia čierne topánky, existuje však názor, že hnedé topánky dokážu váš outfit zjemniť. Pri modrom obleku, ktorý sa dnes teší veľkej popularite, pekne vynikne hnedá obuv. Ak sa však chystáte na formálnejšiu svadbu, lepšie urobíte, keď siahnete po tmavomodrom obleku v kombinácii s čiernymi topánkami. Zabudnúť by ste nemali ani na opasok z kvalitnej kože, ktorý bude ladiť s farbou topánok či remienkom na hodinkách.

Kravata alebo motýlik? Rozhodujúce slovo má aj tak nevesta

Tak, milí páni. Svadobný odev máme skoro celý za sebou, zostávajú už len doplnky. S najväčšou pravdepodobnosťou máte na svadbu namierené s doprovodom nežného pohlavia. Dámy majú už dávno (od svadobného spodného prádla až po sponu do vlasov) do detailov premyslené nielen svoje, ale aj vaše doplnky. Preto si už nemusíte robiť starosti s farbou kravaty, motýlika, vreckovky, manžetových gombíkov, opasku, trakov či hodiniek.

Najdôležitejším je ale farebný súlad medzi nevestou a ženíchom. Ladiť by mala nielen farba košele so šatami, ale aj jednotlivé doplnky. Vo všeobecnosti platí, že farba motýlika alebo kravaty by mala byť rovnaká ako svadobná kytica. Neplatí to však pre vreckovku, ktorá by, naopak, mala tvoriť farebný kontrast.

Na rozdiel od formálnejších štýlov, pri obleku je na vás, či si vyberiete kravatu alebo motýlika. Dávajte si však pozor na kombináciu čierneho motýlika s bielou košeľou, mohli by si vás pomýliť s čašníkom. A nezabudnite sa poradiť so svojou nežnou polovičkou.

Ako si nevyrobiť svadobné faux-pas

Veríme, že ak ste si zobrali naše rady k srdcu, módne svadobné faux pas sa vám už nestane. Len pre malú rekapituláciu pripomíname, že dress kód sa neoplatí ignorovať. Nechcete prísť predsa v smokingu na svadbu na pláži, ani sa ocitnúť v košeli s veselými obrázkami medzi pánmi vo frakoch. A pokiaľ nechcete vyzerať ako vodič autobusu, jednoznačne nechajte tú košeľu s krátkym rukávom doma.

Nezabúdajte, že menej je niekedy viac a stredobodom pozornosti by mali byť v prvom rade ženích s nevestou. Nezostáva nám už nič iné, len popriať vám vynikajúcu zábavu v príjemnom, pohodlnom a dobre sediacom oblečení.

Čo kúpiť na deň otcov 2023

Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, čím môžete obdarovať svojho skvelého otca. Nezáleží na tom, či je mladý alebo starší, aspoň malú pozornosť si zaslúžiť každý. 

Deň otcov v tomto roku pripadá na nedeľu 18. júna 2023. Sviatok, aj keď na Slovensku nie oficiálny, sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. U nás sa mu zatiaľ nepripisuje veľká dôležitosť, ide skôr o symbolické pripomenutie.

Tradícia Dňa otcov vznikla v Spojených štátoch amerických už v roku 1910. Bolo to konkrétne v meste Spokane, štát Washington, kde si Američanka Sonora Smart Doddová chcela uctiť všetkých otcov, ako bol ten jej. Bol veteránom občianskej vojny a vychovával šesť detí sám. Sonora ho vnímala ako svojho hrdinu a ihneď ako zistila, že matky majú svoj sviatok, navrhla, aby podobný sviatok mali aj všetci otcovia.

Popularita sviatku postupne narastala a v roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom určil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov v USA.

Čím potešiť otca v jeho deň

Sviatok je za rohom a vy sa do poslednej chvíle rozhodujete čo mu kúpiť? Tento rok to spravte prefíkane, kúpte mu niečo, čo sa mu nikdy nechce nakupovať. Ušetrite svoje aj jeho nervy, navyše mu dáte niečo praktické a elegantné. 

Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na darčeky, ktoré môžete mať do druhého dňa doma.

Vianočné inšpirácie

Surfujete po internete a hľadáte darček pre seba alebo pre blízkeho? Už je najvyšší čas pre nákup vianočných darčekov v predstihu a bez zbytočného stresu na poslednú chvíľu. Aby sme Vám výber trochu uľahčili, prinášame vám naše tipy na produkty, ktoré sami nosíme a obľúbili sme si ich. Nechajte sa inšpirovať:

Neviditeľné tričko so zosilneným podpazuším

Absolútny bestseller našej ponuky je neviditeľné tričko so zosilneným podpazuším. Je určené pre všetkých "potičov", ktorý chcú mať košeľu v suchu.

Dostupné je aj klasické tričko a tielko pre tých, ktorý nepotrebujú zosilnené podpazušie, ale stále ocenia extra jemnosť úpletu a elasticitu trička či tielka. S týmto darčekom krok vedľa nikdy neurobíte.

Kúpiť

 

Top výber z STEVULA DAYS
Top výber z STEVULA DAYS

Neviditeľné tričko Cityzen

Ďalšie neviditeľné tričko, ktoré je trošku z iného súdku. Materiálom je rovnako 100 % bavlna, avšak špeciálne upravená patentovanou úpravou, ktorá absorbuje vlhkosť a rozvádza ju do veľkej plochy, čím ešte viac ochráni košeľu od prepotenia.

Kúpiť

Organické soft tričko Tee Jays

Tričko nikdy nič nepokazíte. Ak chcete darovať kvalitné pánske tričko z organickej bavlny v skvelej hrúbke 185 g, ktoré sa bude pohodlne nosiť a vydrží roky, tu ste na správnom mieste. V ponuke je čierne, biele, modré a toto štýlové tmavosivé, ktoré sa bude jednoducho kombinovať.

Kúpiť

Top výber z STEVULA DAYS
Top výber z STEVULA DAYS

Darčekový poukaz

Vôbec neviete čo vybrať? Skvelým darčekom sú darčekové poukazy, ktorými dáte možnosť výberu obdarovanému. V ponuke máme elektronické poukazy, ktoré obdržíte na e-mail a môžete ich darovať aj "za päť minút dvanásť" alebo krásne papierové v elegantnej čiernej obálke, ktoré vám pošleme kuriérom, do zásielkovne alebo poštou.

Kúpiť

Elegantný šál

Čo môžete pokaziť elegantným šálom? Určite nič. V ponuke nájdete šály od tradičnej nemeckej značky CASAMODA, na ktorej kvalitu výrobkov sa môžete spoľahnúť.

Kúpiť

Top výber z STEVULA DAYS
Top výber z STEVULA DAYS

Praktická kožená kľúčenka

Inovatívny a štýlový spôsob nosenia kľúčov. Vymeňte obyčajné prívesky či karabíny za koženú kľúčenku od holandskej značky Wildmillkey a zabráňte škrabancom na smartphone alebo iných predmetoch. Skvelý doplnok, ktorý ocení každý technicky zameraný muž.

Kúpiť

Praktické 7-balenie ponožiek

Ponožky v našom výbere samozrejme nesmú chýbať. :-) V tomto prípade je to praktické balenie na celý týždeň, ktoré je navyše kompletne z recyklovaných materiálov, aby sme spravili niečo aj pre našu planétu. Jednou kúpou máte vystarané na celý týždeň.

Kúpiť

Top výber z STEVULA DAYS

Niečo väčšie a elegantnejšie

Top výber z STEVULA DAYS

Nepremokavý kabát Tee Jays

V našej ponuke nenájdete predávanejší vrchný odev, ako tento nepremokavý kabát od dánskej značky Tee Jays. Jeho elegancia, spojená s použitím high-tech látky a podlepenými švami vás dostane. Je jemne zateplený, preto ho môžete nosiť na jeseň s košeľou a na zimu si pridajte merino sveter pre dodatočné zateplenie.

Kúpiť

Bunda Richmond

Elegancia a štýl anglických gentlemanov sa spája práve v tejto tmavomodrej bunde Richmond od dánskej značky Tee Jays. Jej diamantový prešívaný vzor a menčestrové detaily z nej spravia vašu novú obľúbenú bundu, ktorú budete chcieť nosiť všade.

Kúpiť

Top výber z STEVULA DAYS
Top výber z STEVULA DAYS

Vesta Casamoda

Vesta je nedocenený kúsok oblečenia, ktorý je nesmierne praktický, a ktorý využijete počas celého roka. Nezáleží či ju budete nosiť na tričko, košeľu, polokošeľu, sveter alebo pod bundu pre dodatočné zateplenie, vždy vás podrží a príjemne zahreje.

Kúpiť

Hrejivý sveter Zigga

Sveter je praktický kúsok na každý deň. V tomto prípade krásny tmavomodrý sveter s jemnou 3D štruktúrou, ktorá ho robí výnimočným. Je vyrobený zo 100 % recyklovanej bavlny a má vyššiu gramáž ideálnu na zimu. S týmto svetrom rozhodne neurobíte krok vedľa pri voľbe vianočného darčeka.

Kúpiť

Top výber z STEVULA DAYS
Top výber z STEVULA DAYS

Rolák Holton

V tomto prípade sme vôbec nečakali, že sa z neho stane bestseller a vypredajú sa nám veľkosti za 2 dni. Ale po vyskúšaní sa vôbec nedivíme a rovno sme si nechali z neho pre seba aj my. Jemný, štýlový a trošku "old-school" rolák od značky Kronstadt nielen dobre sedí, ale aj perfektne vyzerá. Odporúčame kombinovať s chinos nohavicami z našej ponuky.

Kúpiť

Pánska košeľa

Bez košieľ by to nebolo ono, košeľa je tá časť odevu, ktorá robí mužov elegantnými a mužnými. Vyberte si košeľu podľa strihu - Body fit sadne štíhlym mužom, Slim fit je pre úplne bežnú postavu a Regular fit bude vyhovovať silnejším mužom, ktorí hľadajú voľnejšie košele. Aby ste si jednoducho vybrali, odporúčame doma zmerať košeľu, ktorá vám alebo obdarovanému najlepšie sedí. Potom môžete namerané údaje porovnať s našou tabuľkou a ihneď budete mať jasno, ktorú veľkosť a strih zvoliť. Ak nie, neváhajte nám zavolať alebo napísať.

Kúpiť košeľu

Top výber z STEVULA DAYS
Top výber z STEVULA DAYS

Chinos nohavice

Ak ste doteraz nepoznali názov "Chinos" alebo "Chino" nohavice nevadí. Chinos sú charakteristické svojím Smart Casual štýlom s dávkou elegancie a zároveň pohodlnou látkou, ktorá vďaka elastanu alebo lycre umožňuje nohaviciam väčšiu mieru elasticity. V chinos nohaviciach sa budete zaručene cítiť pohodlne počas celého dňa. V ponuke nájdete viacero farieb, nohavice od britskej značky Brook Taverner sú jemne zúžené, nohavice od dánskej značky Kronstadt ešte o trošku viac (nie však príliš).

Kúpiť chinos

Počas predvianočného obdobia sme pre vás nachystali množstvo zliav, ktoré sa oplatí využiť. Do Vianoc už darčeky výhodnejšie nenakúpite, navyše u nás je to úplne bez starostí a stresu z nevhodného darčeka - všetky vymeníme až do 15. januára 2023.

 

Čo si obliecť na vianočný večierok

Vianočné večierky sú skvelou príležitosťou na stretnutie kolegov, šéfov a prípadne aj obchodných partnerov. Niektorí z nás ich v tichosti pretrpia, druhí si ich maximálne užijú. V každom prípade si je okrem dobrého vystupovanie dôležité si dať záležať aj na výbere oblečenia. Poradíme vám, aký odev je vhodný v závislosti od typu akcie.