Usporiadajte si šatník

Mnoho mužov má problém s organizáciou šatníka, hlavne s tým, ako maximalizovať malý priestor v skrini. Uložiť všetky košele, obleky, nohavice či ponožky nie je vôbec zložité, stačí sa trošku posnažiť.

Uznávame, niekedy to môže byť zložitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak napríklad zdieľate "polovicu" šatníka so svojou ženou. Vaša polovica má väčšinou reálnych 20 %. :-) Prípadne ste fashion lover a vecí máte naozaj veľa. Tak či onak, pokiaľ v ňom nebudete mať poriadok, nebude vám stačiť ani tá najväčšia skriňa na svete.

 

Zorganizujte si šatník

My muži máme radi organizáciu, takže podobne ako pri inom organizačnom projekte, prvým krokom by malo byť odstránenie všetkých kusov odevov, ktoré už nenosíte. Jedným z dobrých pravidiel je, že ak ste si to neobliekli 2 roky, je čas sa toho zbaviť. Pokiaľ by ste to iba odsúvali nabok, po 6-8 rokoch zistíte, že to je skoro nové, nemoderné a nenosené. Staré odevy môžete darovať a urobiť tým dobrý skutok a pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

Špecifické oblečenie, ktoré nosíte raz ročne (napr. na jachtu a podobne), si uložte do uzatváracích boxov na oblečenie. Ušetríte si podstatné miesto v šatníku a ochránite ho od prachu.

Následne zoskupte oblečenie podľa podobných položiek. Dajte k sebe všetky kravaty, košele, džínsy a nohavice. Pomôže vám to vizualizovať koľko priestoru budete potrebovať pre každú kategóriu. Možno budete musieť zapojiť svoju kreativitu, ako to všetko uložiť. Často je v šatníku použitá iba 1 závesná tyč, ak sa vám dá, nainštalujte aj druhú. Vytvoríte si tým priestor na zavesenie oblečenia v dvoch úrovniach. Zoskupte všetky saká, košele a nohavice. Pleteniny (svetre) poskladajte, aby ste predišli rozťahovaniu. Keď si takto usporiadate šatník, zistíte, ktoré kúsky sa vám spolu hodia.

Usporiadajte si svoj šatník

 

Vešiaky na oblečenie

Vešiaky sú veľmi dôležitá súčasť šatníka. Ideálne vešiaky na košele a obleky sú drevené so širšími ramenami. Pokiaľ nemáte miesto na takéto vešiaky, postačia aj klasické drevené. Napríklad v Jysku ich majú 10 ks po 5 EUR. Dostatočne ochránia vaše oblečenie pred deformáciou a pekne zapadnú do čistého dizajnu šatníka. Nikdy nenechávajte vypraté oblečenie na kovových vešiakoch z čistiarne, zdeformoval by sa golier aj plecia a strávili by ste zbytočný čas žehlením a naparovaním.

Drevené vešiaky na košele

Obleky (zvlášť drahšie) je vhodné uchovávať v ochrannom obale, aby sa vám nezaprášili. To isté platí aj pre kožené doplnky a topánky. Ak ich nenosíte denne, odložte si ich do textilného vrecúška, ktoré ste k nim dostali. Butú tak vždy pripravené na nosenie. Nezabudnite pravidelne ošetrovať kožené topánky, aby vydržali čo najdlhšie a vyzerali naozaj dobre a čisto.

 

Ako vešať nohavice

Poznáte to, nohavice nás vždy potrápia, občas spadnú z vešiaka. Máte niekoľko možností ako tomu zabrániť. Môžete si kúpiť vešiaky s protišmykovou časťou alebo špeciálne vešiaky s ramienkom proti zošmyknutiu. Ak však máte radi jednoduché a tradičnejšie veci, vyskúšajte tzn. Savile Row fold. Je to perfektný spôsob ako zložiť nohavice bez toho, aby spadli. Vyskúšajte, garantujeme vám, že tento spôsob budete odteraz používať stále.

Skladanie nohavíc

 

Ponožky, spodné prádlo a doplnky

Organizéry. To je to čo potrebujete. Môžete si ich vyrobiť alebo kúpiť. Stačí zájsť do švédskych obchodov s nábytkom, majú celkom dômyselné riešenia, prípadne pohľadať na internete.

Už dávno neplatí, že doplnky sú iba pre ženy. Aj my muži ich máme - opasky, kravaty, manžetové gombíky alebo hodinky. Usporiadanie môže byť zložité a práve tu môžete využiť svoju kreativitu.

Na kravaty použite kravatový stojan do skrine, ak však máte zásuvku, nainštalujte si mriežku pre usporiadanie kravát. Zaberie to minimum miesta a kravaty budú uložené ako v luxusnom výklade. Ktokoľvek to uvidí, bude závidieť a pre vás už nebude problém kombinovať košeľu a kravatu, pretože ich hneď vidíte pohromade.

Rovnako postupujte aj s ponožkami a spodným prádlom. Organizér vám pomôže udržať medzi nimi poriadok a v konečnom dôsledku aj miesto.

Usporiadanie kravát v šatníku

Usporiadanie šatníka nemusí byť vôbec náročné, stačí využiť už spomínanú kreativitu. Len si predstavte koľko času ráno ušetríte, keď budete mať v šatníku poriadok. Pri upratovaní šatníka zistíte aj to, že vôbec nepotrebujete množstvo nekvalitného oblečenia, ktoré aj tak nemáte s čím nosiť. Zamerajte sa radšej na kvalitné a nadčasové kúsky. U nás si môžete vybrať kvalitnú bavlnenú košeľu aj vo výpredaji. Ušetrený čas môžete venovať rodine, rannej káve alebo športovej aktivite.