Návod ako poskladať vreckovku do saka

Vreckovkou do saka môžete vylepšiť alebo pokaziť váš celkový outfit. Nosenie vreckovky nie je nič zložité, je však potrebné poznať pár základných pravidiel, ako ju nosiť a skladať. Musí sa hodiť do vášho outfitu, vylepšiť váš vzhľad a zároveň upútať pozornosť.

Ako-poskladat-vreckovku-do-saka

Vreckovka je dekoratívny látkový štvorec, ktorý sa vkladá do náprsného vrecka saka alebo blejzra, čím dodá celkový šmrnc vášmu vzhľadu. Vreckovka do saka nie je klasická vreckovka, ktorou by ste si utierali nos. Vreckovky sa najčastejšie vyrábajú z hodvábu, bavlny, ľanu, vlny, prípadne polyesteru.

 

Pohľad do histórie vreckoviek

Je viacero názorov z akej doby pochádzajú vreckovky do saka. Niektorí historici sa domnievajú, že vreckovky do saka pochádzajú zo starovekého Grécka, kedy bohatí Gréci používali vonnú látku, aby odstránili nepríjemný zápach. Iní hovoria, že vreckovku vynašiel britský kráľ Richard II.

Bez ohľadu na to, vreckovka do saka získala veľkú popularitu v 19. storočí, kedy sa stal populárnym aj dvojdielny oblek. Páni si chceli udržať svoje vreckovky čisté, a tak si ich zastrkovali do náprsného vrecka. Táto originálna funkcia sa vytratila v 60-tych rokoch 20. storočia, kedy hollywoodske hviezdy ako Fred Astaire a Clark Gable začali nosiť vreckovku ako módny doplnok. Odvtedy vreckovka v saku získava na popularite, ktorá bola ešte viac podporená v 90-tych rokoch minulého storočia, kedy ju začali často nosiť aj moderátori v televízii.

Existuje množstvo spôsobov, ako skladať vreckovky do saka a nie každý sa hodí na všetky príležitosti. Vybrali sme pre vás 3 spôsoby, ktoré vám zaručia použiteľnosť pre všetky udalosti a dress kódy. Prezidentský štýl je najformálnejší z nich, je jednoduchý a seriózny. Zloženie do trojuholníka je univerzálny spôsob, ktorý využijete pri business alebo aj casual štýle. Tretí spôsobom je nadýchané zloženie, tzv. Puff Fold (angl.), ktorý sa hodí prevažne na menej formálne udalosti.

 

Prezidentský spôsob skladania vreckovky

Najformálnejší spôsob, akým sa dá vreckovka do saka zložiť. Je vhodný pre každú príležitosť, najmä tie formálne (napr. Black Tie). Pre dosiahnutie najlepšieho výsledku použite jednofarebnú vreckovku. Ak sa zúčastňujete formálnej príležitosti, vyberte si bielu farbu vreckovky bez vzorov a ozdobných okrajov.

Návod ako poskladať:

 • Položte si vreckovku na rovný povrch. 
 • Preložte ľavú stranu doprava. Podľa šírky vreckovky prípadne preložte ešte raz.
 • Preložte spodnú časť vreckový smerom nahor. Nastavte takú veľkosť, ktorá bude sedieť do vrecka vášho saka.

Prezidentský spôsob skladania vreckovkyPrezidentský spôsob skladania vreckovky do sakaZdroj: Pinterest

Zloženie vreckovky do trojuholníka

Tento spôsob vytvorí čistý a elegantný trojuholník, ktorý vyčnieva z vrecka a dodá šmrnc vášmu saku. Je ideálny na každú príležitosť a vyzerá skvele pri použití jednofarebnej aj vzorovanej látky.

Návod ako skladať:

 • Položte si vreckovku na rovný povrch.
 • Preložte ju diagonálne tak, aby ste vytvorili trojuholník.
 • Preložte jeden roh vreckovky.
 • Preložte vreckovku aj na druhej strane tak, aby vznikol tvar obálky.
 • Nakoniec zastrčte vreckovku do vrecka na saku  a prispôsobte ju vášmu vkusu.

Skladanie vreckovky do špica
Skladanie vreckovky do trojuholníkuZdroj: Pinterest

Nadýchaný spôsob skladania vreckovky

Tento spôsob je neuveriteľne jednoduchý a veľmi elegantný. Je ideálny, ak chcete použiť svoju obľúbenú vreckovku s potlačou či ozdobným okrajom.

Návod ako skladať:

 • Vyrovnajte vreckovku na rovnom povrchu.
 • Chyťte strednú časť vreckovky a zdvihnite ju.
 • Vreckovku potiahnite smerom dole tak, aby rohy viseli rovnomerne.
 • Ohnite štyri konce tak, že ju skrátite a dokončíte skladanie.

Vydutý spôsob skladania vreckovkyNadýchaný spôsob skladania vreckovky do sakaZdroj: Pinterest

Kedy vreckovku radšej nenosiť?

Sú situácie, kedy vreckovku nie je vhodné použiť. Na pohrebe nie je žiaduce priťahovať pozornosť, práve naopak, mali by ste byť oblečený decentne. Rovnako nemusí byť vreckovka vhodná pri maturitách, skúškach či pohovoroch. Ak už chcete pri pohovore či skúške nosiť vreckovku, odporúčame prezidentský štýl a čisto bielu vreckovku do saka.

Nosiť vreckovku v saku vyžaduje dosť odvahy (hlavne v slovenskej spoločnosti), ale my vám budeme držať palce. Vreckovky sú doménou sebavedomých mužov, takých, ktorí sa neboja poukázať na svoj módny vkus.

 

Vyberte si z našej ponuky vreckoviek:

Všetky vreckovky