Zapínanie gombíkov na saku

Aký je jeden z najväčších prehreškov v etikete pánskej módy? Zapínanie spodného gombíka na saku. Je tak rozšírený, že ak sú vo vašom okolí teraz oblečení muži v obleku, určite má polovica z nich zapnuté všetky gombíky.

 

Zlaté pravidlo, ktoré by ste mali dodržať, je pritom veľmi jednoduché. Spodný gombík na saku vždy ponechajte rozopnutý. Možno si hovoríte: prečo by tam teda bol nejaký gombík, ak ho nemám zapínať? Odpoveď na túto otázku je celkom zaujímavá.

 

Príliš tučný kráľ Edward VII

Občas býva príbeh o kráľovi Spojeného kráľovstva Edwardovi VII spochybňovaný ako výmysel, avšak historici z oblasti módy potvrdili, že je pravdivý. Edward VII bol pri moci v rokoch 1906 až 1910 a mal poriadne veľký apetít. Hovorí sa, že jedol dvanásťkrát denne plnohodnotné jedlo, nepohrdol dobrou whisky, za deň vyfajčil 20 cigariet a 12 cigár.

V tejto dobe boli obleky veľmi populárne no kráľ bol príliš tučný na to, aby si zapol všetky gombíky. Spodný gombíky teda nechal rozopnutý. Stal sa však terčom posmeškov, a tak nechal tento prípad súdne prešetriť. Súd z úcty k nemu (a možno na jeho naliehanie) vyhlásil, že všetci občania Anglicka a priľahlých oblastí musia nosiť rozopnuté spodné gombíky na svojich sakách či vestách. Nakoniec sami uznali, že je to omnoho pohodlnejšie.

Kráľ Edward VIIZdroj: Wikemedia Commons (kráľ Edward VII vpravo)

Pravdou je, že Edward VII nastavil tento trend nie iba kvôli svojej hmotnosti. Obleky (a hlavne saká) sa v tej dobe stali tak populárnymi, že ich nosili džentlmeni aj pri jazde na koni.

V roku 1906 bolo prvýkrát predstavené jednoradové sako s tromi gombíkmi, tak ako ho poznáme dnes. Bolo určené pre voľnočasovejšie nosenie, malo voľnejší strih, takže bolo vhodné pre jazdu na koni a držanie oprát. Kráľ usúdil, že je vhodné rozopnúť si aj vrchný gombík, pre lepšie pohodlie, nie však všetky naraz. Otvorené sako, ktoré veje vo vetre, nepôsobí elegantne.

Toľko z histórie. Ako to so zapínaním saka vyzerá dnes, to sme pre vás pripravili v názornej ukážke nižšie.

 

Jednoradové sako

Jednoradové sako môže mať jeden, dva alebo tri gombíky. Výnimočne môže mať aj 4 či 5 gombíkov. Pri jednom gombíku je to jasné, vždy ho zapínajte. Pri dvojgombíkovom saku zapínajte iba vrchný gombík, spodný vždy nechajte rozopnutý.

Zapínanie jednoradového sakaZdroj: Pinterest

Ak si obliekate sako s 3 gombíkmi, spodný nechajte vždy rozopnutý. Zapínajte stredný gombík a môžete (ale nemusíte) zapnúť aj vrchný gombík. V tomto prípade je výber iba na vás.

 

Dvojradové sako

Existuje viacero druhov dvojradového saka, no najčastejšie sa vyskytujúce je sako so šiestimi gombíkmi. Usporiadané sú po troch gombíkoch pod sebou, v dvoch radoch vedľa seba. Zo šiestich gombíkov, ktoré môžeme z vonku vidieť sa reálne dajú zapnúť len dva - stredný a spodný, ktoré máme po pravej ruke. Zapínajte len stredný gombík, spodný ostáva rozopnutý.

Zapínanie gombíkov na dvojradovom sakuZdroj: Pinterest

V dvojradovom saku máte navyše gombík na vnútornej strane saka. Vždy ho zapínajte, slúži na to, aby vám sako lepšie sedelo a držalo si svoj tvar.

Skrytý gombík na dvojradovom sakuZdroj: gentscode.sk

 

Kedy je vhodné nosiť sako rozopnuté

Jednoradové sako môžete pri menej formálnej príležitosti nechať rozopnuté. Platí to najmä v prípade, že sedíte za stolom alebo v aute. Gombík si však zapnite ak prednášate prípitok, s niekým sa zoznamujete alebo vystupujete na pódiu. Pravidlá spoločenskej etiky hovoria, že sako sa v spoločnosti zásadne nevyzlieka. Ak sa však ocitnete v situácii, kde je sako vašou osobnou voľbou, no nevyžaduje ho dress kód, môžete si ho rozopnúť aj odložiť.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie