Ako nosiť mokasíny

V súčasnosti snáď najviac štýlová obuv, mokasíny, sa dajú nosiť na mnoho spôsobov. Môžete si ich obuť k elegantnému outfitu a rovnako aj k neformálnemu oblečeniu a šortkám.

Ako-nosit-mokasiny

Na úvod je treba povedať, že v anglicky hovoriacich krajinách majú 2 typy topánok - Moccasin a Loafer. Mierne sa od seba odlišujú svojou konštrukciou a históriou, ale v našich končinách máte pre oba typy jedno pomenovanie - mokasíny.

 

Ako vyzerajú mokasíny

Mokasíny sú klasické nazúvacie topánky, ktoré nemajú žiadne šnúrky či sťahovací mechanizmus. Typicky sú vyrobené z kože alebo semišu s podrážkou s plochou pätou. Síce vznikli hlavne ako topánky na voľný čas, dnes sa nosia na rôzne príležitosti, vrátane mnohých, ktoré sú formálne.

ako-vyzeraju-mokasinyZdroj: Pinterest

 

História mokasín

Traduje sa, že mokasíny (v tomto prípade Loafers) sú škandinávskeho pôvodu, konkrétne z Nórska. Pôvodne boli hlavne pohodlnou a funkčnou obuvou pre rybárov. Svoju širokú obľubu po celom svete si získali v päťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy ich začali nosiť muži z univerzitného prostredia (tzv. Ivy League style). Táto móda sa rýchlo rozšírili aj do Európy a hlavne krajiny z juhu Európy (zvlášť Taliansko) si mokasíny masívne obľúbili.

Dnes môžete mokasíny nosiť aj k obleku do práce alebo na obchodné stretnutia, avšak na veľmi formálne príležitosti sa príliš nehodia. Konzervatívny štýl si zachováte skôr s klasickými šnurovacími koženými topánkami.

Aké poznáme typy mokasín? Poďme sa na to spolu pozrieť.

 

Mokasíny - Penny Loafer

Mokasíny Penny Loafer sú najtradičnejšie mokasíny s minimalistickým vzhľadom. Hodia sa k obleku, nohaviciam so sakom a rovnako dobre poslúžia pro voľnočasové aktivity.

Jedná sa o kožené mokasíny so širším koženým pásom, ktorý je našitý cez priehlavok. Pás je k topánke prišitý po stranách a v strede má úzky pozdĺžny výsek. Ich názov vznikol tak, že pod tento pás si niektorí muži vkladali mincu, ktorá pridávala topánke na ozdobnosti. Odtiaľ "penny loafer".

penny-mokasiny

 

Mokasíny so strapcami

Tento typ mokasín, je na priehlavku zdobený dvojicou kožených strapcov. Strapce sú pomerne veľké a mávajú väčšinou rovnakú farbu ako samotné mokasíny. Môžu byť vyrobené z brúsenej kože, čo im ešte viac dodáva punc neformálneho obutia. Je možné ich nosiť aj k obleku, avšak skôr cez deň k svetlému obleku a na menej formálne udalosti.

mokasiny-so-strapcami

 

Mokasíny s ozdobnou prackou, tzv. Gucci mokasíny

Vo všeobecnosti sa jedná o mokasíny s našitým koženým pásom, ktorý je prekrytý úzkou ozdobnou prackou. Kovová pracka býva najčastejšie v zlatej alebo striebornej farbe. Tento typ topánok uviedla na trh značka Gucci ešte v roku 1953 a stali sa jedným z jej ikonických produktov, ktoré sú vo výrobnom programe dodnes.

Gucci mokasíny sú veľmi podobné Penny mokasínam, a preto je podobné aj ich uplatnenie. Môžete ich nosiť k obleku, ale najviac vyniknú v štýle Smart Casual v spojení s blazerom a chinos nohavicami.

mokasiny-s-prackou

 

Špeciálna kategória mokasín - Driver

Tieto topánky nie sú práve mokasíny, avšak množstvo mužov by označilo práve tieto topánky za mokasíny, preto sme ich sem zaradili.

Originálne pomenovanie tohto typu topánok je - driver shoes. Meno je odvodené presne od toho, pre aký účel vznikli. Sú to topánky navrhnuté pre jazdu autom. Poskytujú vysoký komfort a extra priľnavosť na pedáloch auta. Ich nezameniteľným prvkom je konštrukcia mokasín (sú nazúvacie a bez šnúrok) a podrážka z gumených štuplíkov, ktoré pokračujú až na pätu.

driver-mokasinyZdroj: Pinterest

 

Nosiť ich môžete v úplne voľnočasovom outfite s krátkymi nohavicami, alebo aj v Smart Casual štýle s chinos nohavicamikošeľou a blazerom. Sú to veľmi univerzálne topánky, ktoré sa oplatí mať v niekoľkých farbách.

 

Aký zvoliť materiál mokasín

Väčšinou máte na výber 2 druhy materiálu - klasická koža alebo brúsená koža. Mokasíny z klasickej kože majú vyšší lesk, sú formálnejšie a hodia sa viac k obleku. Naopak mokasíny z brúsenej kože vyniknú hlavne v spojení s chinos nohavicami. Chcete dosiahnuť ešte viac letný vzhľad? Nebojte sa nohavice mierne vyhrnúť a okrem štýlového vzhľadu, vám bude oveľa príjemnejšie počas letných dní.

material-mokasin
Zdroj: Pinterest

 

Akú zvoliť farbu mokasín

Klasikou je čierna farba, ktorá sa hodí takmer ku každému štýlu. Existuje však mnoho ďalších farieb, ktoré sa dajú rovnako dobre kombinovať. Hnedé mokasíny dodajú vášmu štýlu trochu viac neformálnosti a uvoľnenosti. Námornícka modrá tiež stojí za úvahu, pretože sa dobre kombinuje s bielou, béžovou, bordovou alebo smaragdovo zelenou. Ďalšia farba, ktorá stojí za úvahu je Burgundská červená (bordová). Je prekvapivo všestranná a bude výborne fungovať na oživenie vášho outfitu.

farba-mokasinZdroj: Pinterest

 

Mokasíny v Casual štýle

Nebojte sa pridať mokasíny do svojho ležérneho vzhľadu a vymeňte ich za športové tenisky. Budete vyzerať dospelo a zároveň veľmi štýlovo. Trikom je zaistiť, aby nevyzerali príliš formálne. K tomu vám pomôže brúsená koža, prípadne iné tkaniny s textúrou. Ďalší spôsob ako ich kombinovať v casual štýle sú farby. V tomto prípade perfektne poslúži modrá, zelená a pre odvážnych napríklad aj oranžová.

mokasiny-na-volny-casZdroj: Pinterest

 

Mokasíny v Semi Formal štýle

Pod Semi Formal štýlom si môžete predstaviť čokoľvek medzi Casual a formálnym štýlom, v dnešnej dobe hlavne moderný Smart Casual štýl. Pre decentný vzhľad vyberajte mokasíny klasických farieb, ktoré dobre doplnia vaše nohavice a košeľu. Veľmi dobre fungujú aj s blazerom a chinos nohavicami

smart-casual-mokasiny
Zdroj: Pinterest

 

Mokasíny vo formálnom štýle

Formálnym štýlom nemyslíme práve udalosť s dress kódom Black Tie, ide skôr o bežné nosenie mokasín v spojení s oblekom počas dňa. Tu je najdôležitejšie vybrať správny materiál a farbu. Voľbou na istotu bude čierna farba, ak je pre vás príliš nudná môžete siahnuť po čiernych mokasínach so vzorovanou kožou. Dobrou voľbou budú aj hnedé mokasíny (hladké alebo z brúsenej kože), ktoré štýlovo doplnia hlavne svetlé obleky.

mokasiny-formalny-styl
Zdroj: Pinterest

Na záver už iba stačí vyriešiť otázku, či nosiť mokasíny s ponožkami alebo bez nich. Obe možnosti sú správne. Nosenie mokasín "naboso" je čistá, minimalistická záležitosť. Vyberajte si také, ktoré budú mať koženú alebo bavlnenú stielku, aby sa vám v nich nepotili nohy a boli príjemné na nosenie.

V prípade ponožiek môžete použiť tzv. neviditeľné ponožky. Tieto sú široko vykrojené, takže nie je vôbec poznať, že ich máte obuté. Druhá možnosť je použiť klasické ponožky, tu však odporúčame kombinovať opatrne. Sofistikovaný vzhľad dosiahnete s ponožkami rovnakej farby ako máte nohavice, naopak, ak chcete zaujať odporúčame farebné ponožky v podobných farbách ako je váš outfit.