Ako sa starať o košele STEVULA

Z vedecký štúdií vyplýva, že ak budeme v priemere odevy používať 3x dlhšie ako dnes, ich uhlíková stopa sa zníži o 65 % a spotreba vody o 66 %. Starostlivosť o košeľu správnym spôsobom zvyšuje nielen životnosť, ale znižuje aj jej negatívny vplyv na životné prostredie. Chráňme si svoju planétu. Vyberajte si pánske košele STEVULA a nebudete ľutovať.

 

Ako správne prať košele STEVULA?

pranie-kosiel

  • Vždy dodržiavajte inštrukcie na výrobnom štítku pre každú košeľu.
  • Rozopnite košeľu a otočte ju naruby - zabránite tým odieraniu sa košele o bubon pračky, prípadne o iné tvrdé povrchy (hlavne odieranie sa gombíkov).
  • Práčku nepreplňte, ideálne 6-8 košieľ na 1 pranie. Ak budete kombinovať odevy, ktoré sú po nasiaknutí vodou ťažké (mikiny, svetre), bude pri každom otočení bubna dopadať na košeľu vyššia váha. Tým spôsobíte jej výrazné pokrčenie.
  • Košele perte programom jemná bielizeň, prípadne programom určeným pre košele. Ideálne na čo najnižšie otáčky, odporúčame max. rýchlosť otáčok 600. Príliš vysoké otáčky totiž môžu poškodiť jednotlivé vlákna.
  • Dodržujte najvyššiu povolenú teplotu, ktorá je uvedená na etikete košieľ STEVULA (obvykle 40 °C).

 

Ako správne sušiť košele STEVULA?

susenie-kosiel

  • Vyberte košeľu z práčky ešte vlhkú a poriadne ju "vytrepte", aby sa narovnala.
  • Košeľu ručne nežmýkajte.
  • Otočte košeľu naspäť na lícovú stranu a opäť zapnite gombíky (alebo aspoň tie na golieri).
  • Košeľu zaveste na širšie ramienko, aby sa nepokrčila cez ramená. Nevhodné sú úzke - napr. kovové z čistiarne.
  • Košeľu na ramienku rukou ponaťahujte, aby visela narovnaná a neuschla pokrčená.

 

Ako zabrániť škvrnám v podpazuší?

Škvrny v podpazuší sú často spôsobené reakciou medzi zložkami proti poteniu a soľami v pote. Väčšina antiperspirantov obsahuje zlúčeniny hliníka na zníženie potenia. Hliník spôsobuje stvrdnutie a zažltnutie textílie po opakovanom použití.

Aby ste sa vyhli týmto škvrnám, skúste prejsť na deodorant bez obsahu hliníka alebo deodorant s minimálnym obsahom hliníka. Po nanesení deodorantu, predtým ako si oblečiete košeľu, ho nechajte uschnúť. Zabránite tým absorpcii do látky. Ak ste sa spotili počas nosenia košele, čo najskôr ju operte, pretože po zaschnutí sa škvrny z podpazušia odstraňujú omnoho ťažšie.

Účinnou ochranou košele sú aj špeciálne neviditeľné tričká určené na nosenie pod košeľou.

 

Ako odstrániť bežné škvrny?

Škvrny môžu zničiť akúkoľvek košeľu. Pokúste tak čo najskôr odstrániť škvrnu, aby ste predišli trvalému poškodeniu. Vyhnite sa treniu škvŕn, môžete tým poškodiť látku. Nižšie nájdete všeobecné tipy na odstránenie bežných škvŕn. Vezmite prosím na vedomie, že nasledujúce tipy nemusia vždy na 100 % fungovať.

Potenie a deodorant - Zmiešajte rovnakú časť bezfarebného tekutého umývacieho prostriedku na umývanie riadu a kyseliny citrónovej, zrieďte trochou studenej vody, aby ste získali viac tekutú konzistenciu. Naneste ho na škvrnu približne na 20 minút a potom ju opláchnite studenou vodou. Následne môžete vložiť košeľu do práčky. Perte podľa pokynov na údržbu.

Krv - Vysušte z povrchu všetku krv čistou handričkou a okamžite opláchnite látku studenou vodou. Čím skôr ošetríte škvrnu, tým lepšie. Po ošetrení perte ako obvykle. 

Káva - V prípade čerstvej škvrny z kávy, vyčistenie alebo opláchnutie látky studenou vodou vyrieši väčšinu prípadov. 

 

Pre silnejšie škvrny z kávy odporúčame vopred ošetriť látku pracím prostriedkom približne 30 minút pred praním košele. Perte v normálnom cykle. 

Atrament - Odstráňte škvrnu metylalkoholom alebo kyselinou citrónovou. Perte normálne.

Mastnota - Opatrne utrite škvrnu čistou handričkou a tekutým čistiacim prostriedkom na riad (najlepšie bezfarebným). Košeľu perte pri horúcej teplote (ak je odporúčané v pokynoch na pranie).

Víno - Okamžite posypte škvrnu soľou, ktorá absorbuje víno. Opláchnite teplou vodou a vyperte ako obvykle.

 

Ako udržať bielu košeľu bielou?

Vždy perte biele košele iba s bielou bielizňou. Perte čo najskôr po nosení a znečistení, aby škvrny nezaschli. Na škvrny na golieri použite odstraňovač škvŕn pred praním.

Ako prať biele košele

 

Ako sa správne starať o tmavé košele?

Nikdy neperte tmavé košele s bielymi. Otočte košeľu naruby, aby ste zabránili zatrhnutiu o budon práčky. Perte pri nízkej teplote a žmýkajte na nízkych otáčkach. Použite čo najmenej pracieho prostriedku, prípadne prostriedok na tmavé farby. Tieto pracie prostriedky sú šetrnejšie a ochránia látku pred vyblednutím. Nenechávajte košeľu po skončení pracieho cyklu v práčke, môže to spôsobiť pokrčenie. Nesušte tmavú košeľu na priamom slnku, látka môže zašednúť alebo vyblednúť.

Ako prať čierne košele

 

Symboly ošetrovania použité na etiketách pánskych košieľ STEVULA

Symboly ošetrovania košieľ

Maximálna teplota prania 40 °C, mierny postup.
Výrobok sa nesmie bieliť.
Žehliť pri maximálnej teplote žehliacej plochy 150 °C.
Profesionálne chemické čistenie tetrachlóretyléne a všetkými rozpúšťadlami uvedeným pod symbolom F - mierny postup.
Výrobok sa nesmie sušiť v bubnovej sušičke.

 

Prezrite si všetky pánske košele