Golier pánskych košieľ

Nedá sa povedať, že by sme mali radi iba jeden typ goliera. Máme radi klasiku, v podobe goliera Kent. Pri neformálnych udalostiach dávame prednosť golieru Button-Down. Keď sa chceme odlíšiť, vtedy nastupuje golier Cutaway. Ako to máte vy?

Cutaway

Široko zrezaný golier Cutaway

Naša prvá voľba do obleku. Výrazný, široko roztvorený golier žraloka vytvára elegantný a vážny dojem, najmä s kravatou. Charakteristickým znakom "žraloka" sú veľmi široko vzdialené špičky goliera. Do tohto priestoru sa perfektne hodia široké uzle, ako napríklad Windsor alebo Half Windsor. Nemusíte však používať iba klasickú šírku kravaty. Pre moderný vzhľad si uviažte slim kravatu.

Baví nás však nosiť tieto košele aj bez kravaty, hlavne v Smart Casual štýle. Vtedy si vezmite športové sako, chinos nohavice a obujte mokasíny alebo kožené uzavreté topánky. Ukážte svoj skvelý vkus a jedinečný štýl.

 

Button-Down

Voľnočasový Button-Down golier

Nie je to iba casual golier, ako by ste si mohli na prvý pohľad myslieť. V kontinentálnej Európe je síce považovaný skôr za casual golier, avšak v Amerike a Anglicku ho s obľubou nosia aj s kravatou. A vedia prečo.

Button-Down golier bol pôvodne vymyslený, aby udržal golier na svojom mieste počas konského póla. Veľmi rýchlo získal obľubu a stal sa uniformou amerických univerzít, hlavne v prevedení z látky vo väzbe Oxford. Dnes je Button-Down základným kúskom každého pánskeho šatníka. Naša verzia je strednej výšky, aby sa hodila do akéhokoľvek outfitu, od casual nohavíc až po kvalitný oblek. 

Tento golier môžete nosiť rozopnutý alebo zapnutý so slim kravatou. Pre uvoľnený taliansky štýl sa nebojte použiť pletenú kravatu. Button-Down je jeden z najuniverzálnejších golierov.

 

Spread

Moderný golier Spread

Spread golier, tiež nazývaný "President Collar", je jedným zo základných golierov pre moderný vzhľad. Vďaka jeho balancu medzi široko zrezaným Cutaway a tradičným Kent, sa hodí na všetky typy tváre a je možné ho nosiť s kravatou alebo bez nej. 

Spread golier bol pôvodne navrhnutý pre široký Windsor uzol, ktorý spopularizoval Princ George a Edward VIII. Je charakteristický širším postavením špičiek goliera a strednou výškou. Našu verziu môžete nosiť so širším, ale aj s užším uzlom slim kravaty. Výborne sa hodí do biznis štýlu, môžete ho však nosiť aj pod športové sako alebo pletený sveter.

 

Kent a New Kent

Golier Kent

Či ide o oblek alebo džínsy, Kent je vždy dobrou voľbou. Je možné ho kombinovať so všetkými kravatami či uzlami. Dokonca aj elegantný motýlik perfektne pasuje s týmto golierom. Ak nechcete príliš strácať čas premýšľaním o tom, ktorý golier sa hodí k oblečeniu, s Kentom nikdy neurobíte krok vedľa.

New Kent je trošku "otvorenejšia" alternatíva ku klasickému golieru Kent. Má o 7° širší uhol ako Kent, aby mal viac priestoru pre širšie uzle. Rovnako ako Kent, sa hodí do každého outfitu.

 

Tak ako máte vybratý svoj obľúbený golier?

Môžete si rovno vybrať aj novú košeľu.