Väzba látky

Väzba je spôsob, akým sa vlákna bavlny spájajú, aby vytvorili látku. Podľa typu väzby má bavlnená látka rozdielny vzhľad, štruktúru a vlastnosti. Prečítajte si prehľad najpoužívanejších väzieb a vyberte si takú, ktorá spĺňa vaše potreby.

Popelín

Poplin

Bavlnený popelín je najpoužívanejším typom látky, ktorý sa používa pre pánske košele. Táto látka, ktorej technológia výroby bola v 60. rokoch 20. storočia výrazne zdokonalená, je charakteristická svojou jemnosťou, mimoriadnou príjemnosťou na dotyk a zároveň dostatočnou tuhosťou. 

Popelín je ideálny pre mužov, ktorí hľadajú čo najmenšiu textúru na košeli. Je tenký a ľahký. Avšak v bielej farbe môže byť aj priehľadný. Popelín je zvyčajne najjemnejší zo všetkých väzieb, vďaka svojej nevýraznej štruktúre, ale môže byť tiež najviac náchylný na krčenie.

 

Twill

twill

Twill (keper) je jednoducho rozpoznateľná väzba tkaniny, pretože má diagonálnu väzbu alebo textúru. Diagonálny efekt sa môže pohybovať od veľmi jemných väzieb (Signature Twill) až po veľké a výrazné textúry. Twill má takmer vždy trochu lesku, hoci stupeň záleží od použitej väzby, farby a bavlny. 

Twill je mimoriadne pevná väzba, avšak vzhľadom na svoju diagonálnu štruktúru je trochu mäkší ako popelín. Twill nevytvorí taký "ostrý" vzhľad ako popelín, ktorý je precízne vyžehlený, ale relatívne ľahko sa žehlí a dobre odoláva krčeniu.

 

Oxford

Oxford

Bavlnená látka označovaná termínom Oxford je charakteristická veľmi jemnou kockovanou textúrou. Tento typ látky sa používa hlavne u košieľ, ktoré majú pôsobiť menej formálne, uvoľnenejšie než oblekové košele ušité z popelínu.

História oxfordskej látky siaha až do 19. storočia, kedy škótske tkáčstva experimentovali s látkami, ktoré by boli vhodné na košele. Ujala sa iba látka pomenovaná po univerzite Oxford. 

Bavlnený Oxford sa používa hlavne u menej formálnych košieľ. Obľúbené Button-Down košele sú klasickým príkladom použitia tejto jemnej, príjemnej a mierne štruktúrovanej látky.

 

Dobby

dobby

Dobby (podobný žakáru, avšak technicky odlišný) sa môže značne líšiť. Niektoré verzie sú veľmi podobné popelínu, pokiaľ ide o hrúbku a hmotnosť. Iné zas môžu byť hrubšie alebo tkané takmer ako twill. Charakteristickým znakom tejto tkaniny sú vtkané vzory a výraznejšia štruktúra.

Látky vo väzbe dobby sú považované za prémiové, až luxusné, pretože často majú vtkaný unikátny vzor. Sú na dotyk veľmi jemne a padavé, čím prirodzene odolávajú krčeniu.

 

End-on-End

End-on-end

End-on-End látka (známa tiež ako Fil-à-Fil - francúzsky termín) je utkaná v plátennej väzbe z vlákien dvoch farieb tak, že sa pravidelne striedajú vlákna oboch farieb. Druhou, doplnkovou farbou je biela a to má za následok, že výsledná farba látky je na prvý pohľad svetlejšia, až pri pohľade z blízka je možné rozoznať biele vlákna.

Táto látka dodáva aj jednofarebnej košeli miniatúrny vzor, a tým pridáva košeliam na ozdobnosti. Zároveň uvoľňuje vzhľad jednofarebných košieľ. Preto sa End-on-End látka používa nielen v oblekových košeliach, ale aj vo voľnočasových košeliach.

 

Royal Oxford

Royal oxford

Royal Oxford je krásna, štruktúrovaná tkanina ideálna pre formálne košele. Má prepracovanú väzbu, ktorá jej dodáva noblesu a výraznú textúru. Často býva mierne lesklá. Royal Oxford je známa pre svoju jemnosť a hebkosť.

Nemýľte si Royal Oxford s bežnou Oxford či Pinpoint Oxford látkou. Sú úplne rozdielne. Klasický Oxford je oveľa ťažší a hrubší, hodí sa hlavne na voľnočasové košele. Pinpoint je skvelý pre oboje. Hodí sa do casual aj biznis štýlu. Royal Oxford je ideálna pre tých, ktorí hľadajú formálnu košeľu s viditeľnou textúrou.

 

Herringbone

Herringbone

Košele vo väzbe Herringbone (rybia kosť) sú populárne pre formálne aj casual košele. Majú charakteristickú štruktúru do V a vyznačujú sa jemnosťou a mäkkosťou.

Je to vlastne typ twillu (keprovej väzby), kedy dochádza k pravidelnému striedaniu smeru tkania. Tým vznika na prvý pohľad nezameniteľná štruktúra.

 

Vybrali ste si obľúbený typ väzby?

Môžete si rovno vybrať aj novú košeľu.

Affiliate program