Akú vybrať farbu košele

V nasledujúcom článku sa budeme venovať farbám pánskych košieľ. Pozrieme sa na všetky druhy - spoločenské a formálne košele, voľnočasové (casual) košele, ale aj tie, ktoré dnes poznáme pod pojmom Smart casual.

Modré pánske košele

Modré pánske košele

 

Z odtieňov modrej, je absolútne najuniverzálnejšia farba svetlomodrá. Táto farba sa hodí k akémukoľvek oblečeniu. Svetlomodrá košeľa bude vyzerať dobre k džínsom, rovnako dobre aj ako spoločenská košeľa do tmavomodrého, čierneho alebo sivého či šedého obleku.

Svetlomodrá košeľa pasuje tiež takmer ku každej kravate. Najviac obľúbené sú kombinácie s tmavočervenou alebo bordovou farbou. Zvlášť medzi politikmi a štátnikmi, pretože modrá farba pôsobí upokojujúco, stabilne a dôveryhodne. Červená kravata dodá na dôležitosti a vážnosti celého odevu.

Veľká výhoda svetlomodrej farby je aj to, že vyzerá perfektne bez ohľadu na farebný odtieň pleti či vlasov.

Biele pánske košele

biele-panske-kosele

Biela košeľa je základný kúsok každého šatníka. Nemali by ste mať jednu, ale minimálne dve, aby ste ich mohli vystriedať v prípade potreby.

Táto univerzálna farba dodá mužovi vždy profesionálny, čistý a uhladený vzhľad. Hodí sa k akémukoľvek odtieňu obleku či kravaty. Najviac elegantne pôsobí biela košeľa v spojení s kontrastom - tmavý oblek alebo farebná kravata (napr. červená).

Biela košeľa vyzerá najlepšie na mužoch s tmavším odtieňom pokožky, pretože ten umocňuje jej kontrast. U mužov so svetlou pokožkou sa bude biela košeľa vynímať o niečo menej, možno až vyblednuto. Preto je dobré ju skombinovať s ďalším farbami, ideálne na kravate.

Nezabudnite, že biela košeľa môže presvitať a ak nosíte pod bielu košeľu biele tričko, nevyzerá to dobre. Máme však riešenie. Neviditeľné tričko, ktoré nájdete v našej ponuke.

Pánske košele vo farbe Champagne

Je menej univerzálna než biela košeľa, hoci je jej použitie veľmi podobné. Champagne košeľa je veľmi obľúbená napr. ako svadobná košeľa, pretože sa veľmi dobre hodí k nevestiným svadobným šatám, ktoré bývajú v podobnej farbe.

Champagne košeľa vyzerá najlepšie v kombinácii s tmavým oblekom, napr. tmavomodrým alebo tmavohnedým a kravatou v podobných tónoch. Šampaň košeľa je však vo svojom použití výrazne menej univerzálna ako biela košeľa. Snaha o kontrastný vzhľad by v kombinácii s champagne košeľou pravdepodobne nedopadla dobre.

Ružové pánske košele

Ružové pánske košele

Ružová košeľa je celosvetovo jednou z najpopulárnejších farieb na pánske košele. Veľmi však záleží od jej odtieňa. Výrazná ružová je skôr vhodnejšia na casual košele pre mladých, moderne zmýšľajúcich mužov. Svieža farba rosé (svetloružová) bude najmä na mužoch tmavšieho odtieňa pleti vyzerať veľmi príjemne. Pokiaľ zvolíte vhodný odtieň ružovej farby, potom je jej použitie a kombinovateľnosť takmer rovnako univerzálna ako u svetlomodrej farby.

V niektorom veľmi konzervatívnom prostredí (napr. niektoré finančné inštitúcie alebo právnické firmy) nemusí byť použitie ružovej košele vhodné.

Fialové pánske košele

Fialové pánske košele

Košele v rôznych odtieňoch fialovej farby získavajú na popularite. Ako spoločenská košeľa sa najviac odporúčaná v jemnom orgovánovom odtieni. Táto farba košele bude vyzerať dobre v tmavomodrom obleku v kombinácii s jednofarebnou kravatou, ktorá bude obsahovať farebný fialový akcent navodzujúci vzťah ku košeli.

Pri voľnočasových košeliach nemusíte dodržiavať žiadne pravidlá, môžete voliť výraznejšiu fialovú farbu, prípadne odvážnejší vzor.

Sivé a šedé pánske košele

Šedé pánske košele

Rovnako ako u ružovej košeli, záleží na odtieni sivej farby. Ako biznis košeľa sa hodí hlavne svetlosivá, ktorú je vhodné kombinovať s tmavosivým  alebo modrým oblekom.

Tmavosivá košeľa alebo košeľa so vzorom sa hodí hlavne ako Casual košeľa a Smart Casual košeľa v spojení s džínsami alebo chinos nohavicami.

Čierne pánske košele

Čierna košeľa

Hoci je čierna košeľa veľmi rozšírená a obľúbená, jej použitie ako spoločenskej košele nie je vhodné. Je lepšie ju kombinovať s džínsami alebo nohavicami, prípadne so športovým sakom (tzv. blejzer). Veľmi často sa stretávame s mylnou predstavou, že čierna košeľa sa hodí na pohreb. Nehodí. Teda pokiaľ sa bavíme o tom, že si obliekate oblek. Etiketa hovorí, že na pohreb by ste mali mať čierny oblek, bielu košeľu a čiernu kravatu. Ak oblek neobliekate, uctite si pamiatku aspoň tmavým odevom.

 

Vyberte si svoju novú košeľu >