Léga pánskej košele

Zaujíma vás, čo je to vlastne tá léga na košeli? Je to ten malý pruh látky na prednej strane košele s dierkou pre gombíky. Aké typy poznáme a čím sa odlišujú si povieme v nasledujúcom článku.

Okrem čisto estetického účelu, má léga aj praktickú funkciu. Pomáha posilňovať a udržiavať tvar prednej časti košele, ktorý má tendenciu sa skrútiť a deformovať. Táto časť košele často podlieha veľkému namáhaniu počas nosenia, a preto jej venujeme zvýšenú pozornosť.

Aké légy teda poznáme?

 

Francúzska léga

Francúzska léga je vlastne bezšvová léga. Látka je dvakrát preložená smerom dovnútra, zažehlená a na prednej strane košele nie sú viditeľné žiadne stehy. Celá léga je prešitá iba v oblasti gombíkových dierok. Vytvára sa tak hladký predný diel. Tento typ légy je obľúbený hlavne v smart casual a business štýle.

Francúzska léga na košeli

Body fit pánske košele s francúzskou légou

 

Klasická léga

Nazývaná tiež Americká léga je klasika, ktorá je perfektnou voľbou pre akúkoľvek košeľu. Je považovaná za štandardný kancelársky štýl, hlavne pre jej čistotu, symetrickosť a uhladenosť. Zatiaľ čo francúzska léga dáva košeli trošku zmyselnosti a rebélie, tak štandardná léga jej dodáva potrebnú uhladenosť, noblesu a konzervatívny štýl.

Táto léga sa buď našíva ako samostatná časť látky alebo pozostáva z preloženej a prišitej látky. Léga je viditeľne prišitá na oboch stranách od goliera až po spodný lem košele. Léga dodáva prednej strane košele na stabilite a robí prednú časť košele esteticky symetrickú. Toto je štandardný anglický vzhľad gentlemanov. Aj James Bond nosil košeľu so štandardnou légou. A vedel prečo.

Klasická léga na košeli

Pánske košele s klasickou légou na košeli

 

Skrytá léga

Skrytá léga je najformálnejšia voľba, aká sa používa na košele. Léga vlastne prekrýva samotné gombíky. V bežnom živote skrytú légu využijete iba na tie udalosti, ktoré vyžadujú smoking, pretože predná časť košele má tendenciu upútať pozornosť od košele k motýliku. Ak sa obliekate na pracovný pohovor alebo na obchodné jednanie, košeľu so skrytou légou nechajte radšej doma na vešiaku.

Košeľa so skrytou légou