Léga pánskej košele

Zaujíma vás, čo je to vlastne tá léga na košeli? Je to ten malý pruh látky na prednej strane košele s dierkou pre gombíky. Aké typy poznáme a čím sa odlišujú si povieme v nasledujúcom článku.

Okrem čisto estetického účelu, má léga aj praktickú funkciu. Pomáha posilňovať a udržiavať tvar prednej časti košele, ktorý má tendenciu sa skrútiť a deformovať. Táto časť košele často podlieha veľkému namáhaniu počas nosenia, a preto jej venujeme zvýšenú pozornosť.

Aké légy teda poznáme?

 

Francúzska léga

Francúzska léga je vlastne bezšvová léga. Látka je dvakrát preložená smerom dovnútra, zažehlená a na prednej strane košele nie sú viditeľné žiadne stehy. Celá léga je prešitá iba v oblasti gombíkových dierok. Vytvára sa tak hladký predný diel. Tento typ légy je obľúbený hlavne v smart casual a business štýle.

Francúzska léga na košeli

Body fit pánske košele s francúzskou légou

 

Klasická léga

Nazývaná tiež Americká léga je klasika, ktorá je perfektnou voľbou pre akúkoľvek košeľu. Je považovaná za štandardný kancelársky štýl, hlavne pre jej čistotu, symetrickosť a uhladenosť. Zatiaľ čo francúzska léga dáva košeli trošku zmyselnosti a rebélie, tak štandardná léga jej dodáva potrebnú uhladenosť, noblesu a konzervatívny štýl.

Táto léga sa buď našíva ako samostatná časť látky alebo pozostáva z preloženej a prišitej látky. Léga je viditeľne prišitá na oboch stranách od goliera až po spodný lem košele. Léga dodáva prednej strane košele na stabilite a robí prednú časť košele esteticky symetrickú. Toto je štandardný anglický vzhľad gentlemanov. Aj James Bond nosil košeľu so štandardnou légou. A vedel prečo.

Klasická léga na košeli

Pánske košele s klasickou légou na košeli

 

Skrytá léga

Skrytá léga je najformálnejšia voľba, aká sa používa na košele. Léga vlastne prekrýva samotné gombíky. V bežnom živote skrytú légu využijete iba na tie udalosti, ktoré vyžadujú smoking, pretože predná časť košele má tendenciu upútať pozornosť od košele k motýliku. Ak sa obliekate na pracovný pohovor alebo na obchodné jednanie, košeľu so skrytou légou nechajte radšej doma na vešiaku.

Košeľa so skrytou légou

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie