Akcia: doprava kuriérom iba 1,95 €. Od 60 € zadarmo.

Páni, nezabudnite – 8. marec – MDŽ

Medzinárodný deň žien je pre mnohých sviatkom minulého režimu. Avšak jeho korene siahajú do Ameriky a vznik tohto sviatku s bývalým režimom nemá nič spoločné.

MDZ

Všetko sa to začalo v Amerike v roku 1908. Do ulíc New Yorku vyšlo štrajkovať 40 tisíc krajčírok, nakoľko ženy boli nespokojné so svojím nevýhodným postavením v spoločnosti, nemali dokonca ani hlasovacie právo. Tieto protesty boli úspešné a posledná februárová nedeľa roku 1908 sa stala Národným dňom žien v Amerike.

Dátum 8.marec sa uzákonil až po 1. svetovej vojne. Sviatok sa rýchlo rozšíril aj do ostatných krajín.

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a po roku už nadobudol masový charakter veľkých osláv. Počas 2. svetovej vojny bol tento sviatok zrušený a po roku 1945 obnovený. Žiaľ, často využívaný na komunistickú propagáciu.

 

Po roku 1989 sa začal tento sviatok znevažovať, popri sviatku Dňa matiek zostal pre mladú generáciu nepotrebným a zabudnutým.

Aj keď na tento sviatok môžeme mať rôzne názory, nemali by sme zabudnúť na naše mamy a babky, ktoré ho vnímajú inak a poďakovať sa im za to, že sú tu pre nás a my sme radi, že ich máme.

Drobný kvietok za ich lásku a starostlivosť je to najmenej čo im môžeme dať.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie