Ako by mala sedieť obleková košeľa

Obleková košeľa je jedným zo základných prvkov elegantného pánskeho šatníka, avšak ešte stále robí väčšine mužov problém. Naďalej je medzi nami mnoho takých, ktorí si nevedia vybrať košeľu, ktorá by im naozaj sedela.

Príliš často sa stáva, že na ulici stretnete mužov, ktorí majú košele aj o dve čísla väčšie, či silnejších pánov, ktorým nesedí zvolený strih. Zabudnite na praskajúce gombíky či štýl ala Raťafák Plachta. Pomôžeme vám s výberom tej správnej veľkosti pre vás.

 

Krk a golier

V tejto časti je najdôležitejšie, ako golier obopína váš krk, keď zapnete aj najvyšší gombík. Golier by mal sedieť pohodlne a nedusiť vás. Nemal by sa zarývať do krku, pričom priestor medzi krkom a golierom by mal byť dosť veľký na jeden prst.

Taktiež si dajte pozor, aby golier stál vždy pekne rovno, aby jedna polovica neutekala niekam do strany. Tomu pomáhajú napríklad umelohmotné prúžky zvnútra goliera, ktoré sme do košieľ STEVULA zašili, aby ste ich nestratili pri praní.

Ako by mal sedieť golier košele

 

Ramená

S ramenami je to jednoduché. Potrebujete nájsť taký strih košele, ktorej dĺžka ramien bude zodpovedať tým vašim. Tak, aby sa rukáv začínal presne tam, kde končí vaše rameno a začína ruka. Tak dosiahnete ten najlepší vizuálny efekt, ramená budú plné a robustné.

Ak sú ramená košele kratšie ako tie vaše, vaša obleková košeľa je vám malá, a s veľkou pravdepodobnosťou vám bude krátky aj rukáv. Ak budú ramená na košeli pridlhé, tie vaše budú vyzerať spadnuté, čo vytvorí dojem, že sa nepekne hrbíte.

Obleková košeľa

 

Hrudná časť a pás

Kvalitná obleková košeľa by mala pohodlne obopínať vaše telo a od pása smerom hore sa jemne rozširovať. Vďaka tomu vytvára muskulárny dojem. Košeľa by nemala byť príliš široká, aby dobre sedela aj keď je zapravená v nohaviciach, bez zbytočného krčenia látky. Mala by vám poskytovať dosť voľnosti na pohyb a na dýchanie.

Ak sú gombíky po zapnutí úplne napnuté vo švoch, je vám košeľa príliš malá a mali by ste siahnuť o číslo vyššie. Ak sa na vás zapnutá košeľa vrství a doslova na vás visí, je na čase ísť o číslo, možno aj o dve čísla dole.

 Správna veľkosť pánskej košele

 

Rukávy

Na rukávoch je potrebné všímať si tri hlavné atribúty: dĺžka rukávu, šírka rukávu a veľkosť otvoru na ruku.

Čo sa týka správnej dĺžky, existuje na to jednoduchá pomôcka. Rozopnite si gombík na manžete a nechajte ruku voľne visieť. Rukáv by vám mal siahať približne po prvú kostičku na prste (ako na obrázku). To by mala byť tá správna dĺžka na to, aby vám v prípade, že si dáte sako a zapnete manžetu na košeli, vyčnieval rukáv košele 1,5 až 2 centimetre. Táto dĺžka zároveň poskytuje dostatočnú rezervu pri ohybe ruky.

Správna dĺžka rukáva košele

Šírka rukáva by mala pohodlne obopínať vašu ruku. Mala by byť dosť veľká na to, aby ste rukou mohli voľne pohybovať, nie však až taká veľká, aby vám v ňom ruka doslova plávala. Skúste tentokrát manžetový gombík zapnúť. Ak vám takto zapnutá košeľa stíska zápästie, potom je rukáv príliš úzky. No ak dokážete ruku cez manžetu prevliecť aj keď je zapnutá, košeľa je príliš veľká.

Poslednú vec, ktorú by mala mať každá kvalitná obleková košeľa, je úzky otvor na ruku. Dosť široký na to, aby ste cezeň bez problémov prepchali biceps, no nič viac a nič menej. Takto ušitá košeľa vám dožičí prirodzený pohyb rúk. Potom je aj dvíhanie rúk veľmi pohodlné a deje sa bez toho, aby sa vám na košeli zdvíhalo rameno, alebo aby sa košeľa vysúvala z nohavíc.

Šírka rukávov na pánskej košeli

 

Dĺžka

Celková dĺžka košele závisí od toho, či je to obleková košeľa, ktorú budete nosiť najmä zapravenú v nohaviciach, alebo je to neformálna košeľa, ktorú chcete nosiť vo voľnom čase.

Obleková košeľa by mala byť dlhšia, najmä preto, aby vám zapravená v nohaviciach bez problémov držala a pri pohybe sa nevyťahovala. Pri neformálnych košeliach môžete siahnuť aj po kratších variantoch.

 

Správna dĺžka prednej časti košele

Predná časť košele

 

Správna dĺžka zadnej časti košele

Zadná časť košele

Veríme, že ste si z článku odniesli informácie, ktoré pri najbližšom nákupe oblekovej košele využijete. Fotky pre tento článok vznikli v spolupráci s Juraj Pavuk Photography, za čo by sme sa radi poďakovali.

Teraz si už môžete vybrať z našej ponuky pánskych oblekových košieľ takú, ktorá vám sadne správne. Všetky košele máme skladom, doručíme ich už na druhý deň a ak by predsa len nesedeli, vrátiť ich môžete do 30 dní.