Traky - ako ich nosiť

Už približne 200 rokov sú súčasťou pánskej módy. Nosíte ich či nie? Možno vás napadlo, že sú staromódne. Opak je však pravdou, ich popularita sa opäť zvyšuje. Čítajte viac v našom blogu.

 

Kde sa vzali traky

V roku 1820 začal britský dizajnér Alfred Thurston vyrábať a predávať traky vo svojom obchodnom dome v Londýne. Táto značka funguje ešte aj dnes, po takmer 200 rokoch. V tom čase boli traky považované za spodnú bielizeň a nosili sa pod oblečením. Traky sa veľmi rýchlo rozšírili po svete, hlavne pre vysokú obľubu nohavíc so zvýšeným pásom. Pri týchto nohaviciach nebol opasok veľmi nápomocný, naopak, traky plnili svoju úlohu dokonale.

Rýchly nárast obľuby v USA nastal po roku 1871, kedy bol vydaný prvý americký patent na traky. Zaujímavé je, že patent bol vydaný mladému podnikateľovi menom Samuel Clemens, neskôr známy ako Mark Twain. V tom čase sa traky stále nosili pod oblečením, avšak Twain mal víziu o použití trakov na pripevnenie čohokoľvek. Od dámskych korzetov po pánske spodky.

História pánskych trakov

Okolo 30-tych rokov minulého storočia sa traky začali nosiť na oblečení, podobne ako ich dnešné verzie. Od tejto doby ich obľuba rástla. Vyvrcholila na konci 80-tych rokov, kedy ich Michael Douglas alias Gordon Gekko preslávil vo filme Wall Street. Bez ohľadu na to, či sa traky nosia na oblečení alebo pod ním, sú veľmi praktickým doplnkom, ktorý udrží nohavice na správnom mieste.

 

Aké poznáme druhy trakov

Pri výbere trakov sa zamerajte na 2 základné veci. Prvou je uchytenie o nohavice a druhou šírka trakov. Traky je možné uchytiť klipmi alebo pomocou gombíkov, tie však musíte na nohavice väčšinou našiť dodatočne. Na trhu nájdete aj "hybridné" traky, ktoré umožňujú oba druhy pripnutia trakov.

Typy trakov na košeľu

 

Traky na klipy

Traky na klipy sa vyznačujú univerzálnym a jednoduchým použitím na takmer akékoľvek nohavice. Tento druh trakov má však aj svoje nevýhody, medzi ktoré patrí hlavne možné poškodenie látky nohavíc. Kovové klipy musia pevne udržať nohavice aj pri krkolomných pohyboch, a tak si vyberú svoju dať minimálne v otlačení svojich zubov, v horšom prípade môžu nenávratne poškodiť nohavice.

Pánske traky na klipy

Na druhej strane, keby klipy nezvierali nohavice pevne, hrozilo by ich otvorenie a celkom nepríjemné vystrelenie. Toto asi nechcete podstúpiť, preto ak o trakoch iba uvažujete, poobzerajte sa po trakoch s prichytením na gombík.

 

Traky na gombík

Gombíkové traky, ako ich názov napovedá, sú pripojené k nohaviciam pomocou gombíkov našitých z vnútornej strany nohavíc. Z nášho pohľadu sú jasnou voľbou, pretože sú oveľa praktickejšie - nevystrelia vám a nepoškodia látku vašich nohavíc. Taktiež ich nebudete musieť dávať dole na letisku, pretože nemajú kovové klipy, ktoré by pískali pri prechode cez detektor kovov.

Pánske traky na gombík

 

Tvar trakov do Y, X alebo H

Pri trakoch je na výber z troch rôznych typov spojenia na chrbte. Najčastejším je spojenie v tvare písmena "Y", ktoré je aj najformálnejšie zo všetkých. Ak budú vaše nohavice disponovať všitými gombíkmi pre traky, budú to práve pre traky v tvare "Y".

Druhým typom sú traky do tvaru písmena "X". Tento typ je o niečo menej formálny, skôr sa hodí k voľnočasovým nohaviciam.

Tvar zadnej strany trakov

Nakoniec máme tretí typ do tvaru písmena "H". Najčastejšie ich môžete nájsť na uniformách, pracovných nohaviciach, montérkach alebo napríklad aj rakúskych krojoch. Tento typ je najmenej formálny, takže ho môžete zo svojho nákupného zoznamu pokojne vynechať.

 

Šírka trakov

Pri šírke trakov platí jednoduché pravidlo. Úzke traky sa hodia do voľnočasového outfitu a široké k formálnejšiemu štýlu. Ak si idete zaobstarať prvé traky, najlepšie je si kúpiť taký stred, 3-4 cm široké traky. Tieto vám postačia na väčšinu príležitostí a vy posuniete svoj štýl zase o krok ďalej.

Šírka pánskych trakov na košeľu

 

Nosenie trakov s opaskom

NIE, v žiadnom prípade. Okrem toho, že je to faux pas a totálne nevkusné, tak opasok aj traky majú tú istú funkciu, udržať nohavice na správnom mieste. Bolo by úplne zbytočné, aby oba doplnky robili to isté.

Zdroj obrázkov: Pinterest

Affiliate program