Chinos nohavice - ako ich nosiť

Pokiaľ ide o pánske nohavice, chinos patria medzi najobľúbenejšie. Sú módne a zároveň všestranné, preto by ich mal mať v šatníku každý muž. Poradíme vám ako ich nosiť.

 

To čo ich robí výnimočným kúskom je, že ich môžete nosiť v ležérnom aj elegantnom štýle. Nájsť si vhodné Chinos nohavice nie je nič zložité, práve teraz je vhodný čas nechať džínsy v skrini a obliecť si pohodlné a štýlové nohavice. Poďme sa však najprv pozrieť, kde sa začala písať história Chinos nohavíc.

 

História Chinos nohavíc

Aby sme mohli presne určiť pôvod Chinos nohavíc, musíme sa vrátiť v čase do Indie okolo roku 1848. Sir Harry Lumsden, ktorý bol veliteľom britsko-indickej armády, sa pokúsil maskovať svoju uniformu pomocou prírodných farbív, ako sú rôzne rastliny a hlina. Takto vznikol odtieň s názvom khaki, ktorý v hindčine znamená prach alebo pôda.

Popularita khaki nohavíc rástla, až napokon dostali aj svoj oficiálny názov Chinos. Bolo to na Filipínach v období španielsko-americkej vojny na samom konci 19. storočia, kedy sa látka na ich výrobu produkovala v Číne. Preto im Španieli začali hovoriť chinos, čo v preklade znamená čínsky.

Obrovskú popularitu si Chinos nohavice vyslúžili aj po druhej svetovej vojne, hlavne pre svoj pohodlný strih a príjemnú a mäkkú látku. A obľúbenosť si držia do dnešných dní.

História chinos nohavíc

 

S čím nosiť chinos nohavice

Chinos nohavice sú prekvapivo veľmi jednoduché na kombinovanie. Ak vyznávate ležérny vzhľad, najlepšie sa kombinujú s obyčajným tričkom. Môžete si zvoliť akúkoľvek farbu nohavíc, k tomu pridajte čierne, biele alebo modré tričko a doplňte bielymi teniskami. Hlásia horúce počasie? Tak si vyrolujte nohavice a o letný outfit máte postarané.

Chinos s tričkom

V prípade, že chcete dosiahnuť o niečo elegantnejší outfit, odporúčame vymeniť tričko za košeľu. Môžete použiť ľanovú košeľu alebo ľahkú popelínovú košeľu s odvážnejším vzorom. Práve takéto sa hodia na leto. Nezabudnite, že zloženie košele z prírodných materiálov je v lete zvlášť dôležité. My volíme 100 % bavlnu, prípadne ľan.

Chinos s košeľou

O stupeň vyššie v elegancii bude kombinácia s blazerom. Môžete kombinovať ľubovoľne, dôležité je, aby farby a materiály spolu ladili. Chinoskošeľa a blazer vám vystačia na drvivú väčšinu príležitostí, v ktorých sa ocitnete.

Chinos so športovým sakom

 

Nie sú chinos ako chinos

Asi vás neprekvapíme tým, že rozdiely v kvalite chinos sú medzi značkami veľké. Fast fashion reťazce potrebujú priniesť čo najlacnejšie oblečenie, ktoré je moderné iba chvíľu. Nemôže byť kvalitné a nadčasové, veď by ste si za 2 týždne nekúpili nový kúsok.. :-)

Menej kvalitné Chinos sa už na prvý pohľad vyznačujú "ošúchanejším" vzhľadom, napríklad na stehoch. Výrazne viditeľné sú švy, hlavne na nohe, ktoré sú tvrdšie s nižšou flexibilitou. Samozrejme aj bavlna je menej kvalitná, tenšia, čo spôsobuje rýchlejšie vyťahanie sa nohavíc v oblasti kolien a zadku.

Naopak kvalitné chinos nohavice sa vyznačujú precíznym ušitím, kvalitnou bavlnou strednej gramáže a vždy majú niečo navyše. Napríklad zapínanie so skrytým gombíkom French Fly, ktoré udržiava prednú časť nohavíc neustále rovnú a zabezpečí, že rázporok sa vám nikdy samovoľne nerozopne. Môžu byť tiež vybavené protišmykovým lemom, aby sa vám nevysúvala košeľa, prípadne extra podšívkou v rozkroku. Často sú ušité tak, že ich je možno dodatočne rozšíriť u krajčíra.

Kvalitné chinos nohavice

Veríme, že vám tento článok rozšíril obzory a vyberiete si niektoré z našich Chinos nohavíc. A niekedy na budúce si povieme, aké topánky sa najviac hodia k Chinos nohaviciam.