Ako zanechať skvelý prvý dojem

Ako dosiahnuť skvelý prvý dojem? Prečítajte si naše rady a odporúčania, aby ste pri stretnutí či pohovore boli úspešní.

Prvý dojem je veľmi dôležitý, pretože dostanete iba 1 príležitosť. Už vyšlo množstvo štúdií, ktoré hovoria o tom, za aký čas si o vás niekto vytvorí prvý dojem. Niektoré hovoria o 30-tich sekundách, iné o 7 alebo 3 sekundách. Nezáleží úplne na časovom úseku. Dôležité je pochopiť, že pre zanechanie dobrého dojmu je potrebné stihnúť veľa vecí v krátkom časovom úseku.

Tu je niekoľko dôležitých tipov pre zanechanie čo najlepšieho prvého dojmu.

 

Usmievajte sa

Možno si poviete, že je to jasné a zbytočne to spomíname. Pozrite sa však okolo seba na ulici, koľko ľudí chodí so zamračenou tvárou. Aký dojem vo vás zanechávajú?

Výraz tváre je veľmi dôležitý ukazovateľ, pokiaľ ide o prvý dojem. Úsmev je podľa štúdií jednou z charakteristických čŕt človeka, ktoré si podvedome zapamätáme po prvom stretnutí.

Úsmev je dôležitý, jeho intenzita by mala byť "tak akurát". Vyvarujte sa však umelému úsmevu či úškrnu, dobre nebude pôsobiť ani úsmev, pri ktorom si idete roztrhnúť kútiky. :) Mohol by byť považovaný za arogantný. Najlepšie riešenie je jemné, priateľské usmiatie, ktoré vám je najprirodzenejšie.

Mimochodom vedeli ste, že usmievaním sa môžete znížiť úroveň stresu? Myslite pred stretnutím na niečo príjemné a nastavte svoju myseľ pozitívne.

 

Podajte ruku sebaisto

Potrasenie ruky je medzinárodne akceptované ako profesionálny znak zdvorilosti. Jeho správne prevedenie môže priniesť dôveru. Odhadnúť správnu úroveň stisku je tak trochu umenie. Nechcete byť niekým, kto prekročí hranicu sily, ale nechcete byť ani tzv. mŕtvou rybou.

Viete aké sú najčastejšie chyby pri podávaní rúk?

  • Spotené ruky - ak sa vám potia ruky, pred podaním si ich utrite o oblečenie.
  • Mŕtva ryba - vlažné podanie ruky, ktoré vysiela signál o svojej neistote.
  • Pritláčanie prstov - namiesto stisku celou dlaňou, niektorí ľudia používajú iba jemné pritlačenie prstov o prsty. Je to absolútne nesprávne a nevhodné, pôsobí pohŕdavo.
  • Príliš dlhý stisk - ak vám osoba trikrát potrasie rukou a ešte stále vám ju pridržiava, prestanete vnímať rozhovor a viac sa začínate sústreďovať na nepríjemné pocity.
  • Bezkontaktný pohľad - uhýbanie očného kontaktu pri podávaní rúk signalizuje, že si osoba neverí, je príliš plachá alebo o stretnutie nemá záujem.
  • Drvič kostí - príliš silný stisk ruky, kedy máte pocit, že vám drvia kosti na ruke.

Nesprávne podanie rúk

 

Predstavte sa

Tu zúročíte obidva predošlé body. Udržte pri podávaní ruky očný kontakt a pripojte krátke predstavenie. Nikto od vás nechce dve A4 textu s vašimi koníčkami a plánmi do budúcna. Stačí mierne rozšíriť predstavenie zo suchého "Dobrý deň, Novák" na trošku rozvinutejšiu vetu "rád Vás spoznávam, moje meno je Peter Novák".

Ak vás osoba, s ktorou sa zoznamujete predbehne a predstaví sa, nebojte sa použiť vetu napr. "Veľmi ma teší pani Modrá, moje meno je Peter Novák". Spomenutím mena vyjadríte danej osobe väčší rešpekt.

 

Hovorte jasne

Určite máte o sebe čo povedať, veď ste sa pripravili. Snažte sa používať jednoduché vety, bez zbytočných prikrášlení. O svojich skúsenostiach informujte jasne, stručne a vecne. Hovorte nahlas, pekne artikulujte a neprehĺtajte slová. Štúdie ukazujú, že ľudia s hlbším a pokojnejším hlasom pôsobia vážnejšie ako tí, ktorí rozprávajú veľmi potichu alebo príliš nahlas.

 

Udržujte očný kontakt

Očný kontakt vyjadruje vašu istotu a dáva najavo, že vás zaujíma druhá osoba alebo to, čo vám chce povedať. Vo väčšine krajinách sveta vyjadruje očný kontakt úctu k osobe, s ktorou sa stretávate. Vyjadruje tiež záujem o konverzáciu.

Udržanie očného kontaktu
Zdroj: Pinterest

Ako pri všetkom, aj pri očnom kontakte je dobré to nepreháňať. Mal by byť prirodzený s tým, že občas zamierite pohľadom aj inde alebo žmurknete. Neustále udržiavanie očného kontaktu by mohol váš náprotivok považovať za nepríjemné zízanie, čo by vyvolalo negatívne reakcie.

 

Používajte reč tela

To ako stojíte vám môže pomôcť alebo uškodiť. Ak ste nervózni, zdatní pozorovatelia to ihneď odhalia. To isté však platí aj opačne. Keď budete stáť vzpriamene, vystretí, bude z vás vyžarovať istota.

Jedna zo zaujímavých vecí ohľadom reči tela je, že väčšina z nás inštinktívne odráža reč tela druhého. Môžete to pozorovať napríklad v skupine ľudí, keď si niekto zívne. Rovnako aj úsmev je nákazlivý. Výskumy potvrdili, že existuje neurón, ktorý ovplyvňuje časť mozgu zodpovednú za rozpoznávanie tváre a čítanie výrazov tváre. Tento neurón potom spôsobuje "zrkadlovú" reakciu.

Reč tela v skupine
Zdroj: Pinterest

Inými slovami, keď vás vidí iná osoba s úsmevom, neurón vystrelí a spôsobí, že sa v reakcii tá osoba usmeje. Výskumy ďalej potvrdzujú, že ľudia, ktorý zažívajú rovnaké emócie pravdepodobne zažívajú vzájomnú dôveru, spojenie a porozumenie.

 

Odložte telefón

Pri stretnutiach stíšte a odložte svoj mobilný telefón. Chápeme, že Instagram je dôležitý, ale neustálou kontrolou a scrollovaním dávate osobe najavo, že vás nezaujíma čo sa okolo vás deje.

Ak nepotrebujete telefón k prezentácii, nemali by ste ho mať v rukách. Počas pohovoru vypnite zvonenie aj vibrovanie a odložte ho do tašky, nebudete mať nutkanie ho kontrolovať pri jemnom zavibrovaní.

 

Oblečte sa, aby ste zapôsobili

Spôsob, akým sa prezentujete, začína oblečením. Pred prvým stretnutím sa zamyslite, aký bude vhodný odev. Na pracovný pohovor si môžete zvoliť sivý, modrý alebo antracitový oblek, bielu alebo modrú košeľu a k tomu ladiacu kravatu. Pre menej formálne stretnutia si vystačíte s košeľou a chinos nohavicami. Pripojiť môžete blejzer (samostatné sako) a o Smart Casual outfit máte postarané.

Smart Casual outfit

Nemusíte ani míňať veľa peňazí na nový šatník, stačí aby bolo vaše oblečenie čisté, nepokrčené a dobre vám sedelo. Urobte vo svojom živote krok vpred a kupujte si iba kvalitné a nadčasové kúsky, bez zbytočných ozdobných nápisov alebo nášiviek. Budete ich môcť ľubovoľne kombinovať a nebudete potrebovať toľko oblečenia.

Investujte radšej do koženej tašky alebo batohu vhodného na prácu. To isté platí o topánkach, mali by byť čisté, vyleštené a hlavne nie zničené (rozumej vyšúchané).

Ak idete na pracovný pohovor, určite vám príde vhod náš článok Čo si obliecť na pohovor.

 

Nemeškajte

Toto je možno najdôležitejšie pravidlo zo všetkých. Prísť neskoro takmer vždy znamená zlý prvý dojem. Radšej si urobte dobrú časovú rezervu a na stretnutie príďte o niečo skôr. Umožní vám to ukľudniť sa, vydýchať a pripraviť na stretnutie.

Meškanie na pohovor
Zdroj: Pinterest

Ak si teraz hovoríte, že meškávate iba "akademickú štvrťhodinku" tak na to rýchlo zabudnite. Takéto správanie nie je tolerované, ak vám ide o dobrý prvý dojem. V prípade nečakaných udalostí dajte o sebe vedieť a použite mobilný telefón.