Vyhrňte si rukávy

So zvyšujúcimi sa teplotami vonku alebo v miestnosti máte chuť okamžite vyhrnúť rukávy svojej košele. Kedy sa to hodí a kedy naopak nie? Ako si vyhrnúť rukávy, aby vám neustále nepadali? Dajú sa rukávy košele vyhrnúť elegantným spôsobom? V tomto článku nájdete odpovede na všetky vaše otázky.

Vyhrnte-si-rukavy

Nepísané pravidlo gentlemana hovorí, že rukávy si môžete vyhrnúť vtedy, keď:

 • potrebujete ochrániť svoje rukávy od vody, prachu či iného znečistenia, napríklad pri umývaní rúk, pri hre s deťmi alebo zvieratami,
 • ste v prostredí, kde je vysoká teplota alebo vlhkosť,
 • pri jedle, ktorým sa dokážete jednoducho zašpiniť, napríklad hot dog alebo hamburger,
 • chystáte sa robiť niečo manuálne,
 • chcete pôsobiť uvoľnene počas neformálneho stretnutia,
 • ste za dverami svojej kancelárie,
 • cestujete.

O vyhrnuté rukávy vyložene žiadajú letné ľanové košele alebo pánske košele z ľahkej bavlny, ktoré nosíte napríklad k šortkám alebo Chinos nohaviciam. V kombinácii s párom pohodlných mokasín (alebo loafers) vytvoríte nadčasový outfit. Náš tajný tip: vyhrňte si aj nohavice, stačí mierne nad členky.

Letný pánsky outfit

Ako je to s vyhŕňaním rukávov v kancelárii počas pracovnej doby? Závisí to od pracovnej etikety, ktorú má vaša firma nastavenú. Pokiaľ budete v súkromí svojej kancelárie (alebo pri svojom stole) písať správu na poobednú poradu, pokojne si rukávy vyhrňte. Uvoľniť sa môžete aj počas dlhšej prestávky. Dôležitú poradu či jednanie by ste však v košeli s vyhrnutými rukávmi určite nemali viesť. Nevyzerá to dôstojne. A pokiaľ ste na naozaj vysokej vedúcej pozícii, degraduje to vaše postavenie.

Behom večerného teambuildingu, kedy má väčšina vašich kolegov ruky za hlavou, kravatu vo vrecku saka a košeľu rozopnutú na 2 gombíky, rukávy neriešte. V tomto prípade je jedno, ako vysoko si rukávy vyhrniete.

Určite si rukávy nevyhŕňajte počas formálneho stretnutia, porady s vašim šéfom alebo klientom. Nemali by ste ani počas obeda či večere v reštaurácii (tu asi nebudete jesť hamburger či hot dog) a už vôbec nie na svadbe alebo pohrebe.

 

3 najlepšie spôsoby ako si vyhrnúť rukávy

Nastala vhodná príležitosť na vyhrnutie rukávov. Čo teraz? Látku košele rozhodne nesúkajte nahor jedným ťahom. Ak rukávy vyhrniete tak, že sa látka skrčí, nebudete pôsobiť elegantne. Rukávy budú navyše neustále padať nadol. Ak si ich vyhrniete nesprávne, jeden rukáv môže skončiť v inej výške ako ten druhý, čomu by ste sa tiež mali vyhnúť. Ako to urobiť správne? Existujú hneď tri spôsoby.

 

1) Taliansky spôsob

Toto je podľa nás najelegantnejší spôsob, ako si vyhrnúť rukávy. Presne takto to nosia Taliani. Hodí sa zvlášť vtedy, keď máte košeľu s kontrastnými manžetami z vnútornej strany. V anglicky hovoriacich krajinách nazývaný „Master roll" nechá vyniknúť farebný kontrast a zároveň najviac ochráni košeľu a manžety pred zničením.

Taliansky štýl

Ako na to:

 • Vyhrňte rukáv košele zhruba na 2 šírky manžety.
 • Vyhlaďte všetky pokrčené časti a narovnajte manžetu.
 • Vyhrňte rukáv zo spodnej časti, ponechajte toľko kontrastu, koľko chcete.
 • Vyrovnajte akékoľvek ohyby a nedostatky.

 

Vyhrnte-si-rukavy-stylovo

 

2) Pravidlo jednej tretiny

Podobne ako vo fotografii alebo dizajne, aj tu je použité pravidlo tretín. Jedna tretina vašej ruky je odkrytá, zvyšnú časť zakrýva rukáv. Tento spôsob vyhrnutia rukávov môžete použiť pri nosení akejkoľvek košele.

Pravidlo jednej tretiny

Ako na to:

 • Vyhrňte si manžetu rukávu.
 • Opäť rukáv vyhrňte o jeden krát smerom nahor.
 • Narovnajte zvlnenie látky a nedostatky.

Tento spôsob je zvlášť výhodný pre mužov, ktorí majú krátke a úzke ramená. Vyhrnutím rukávov pomocou tejto techniky budú vaše ruky vyzerať úmerne k zvyšku vášho tela.

 

3) Klasický spôsob

Týmto spôsobom ste si pravdepodobne vyhrnuli rukávy už mnohokrát bez toho, aby ste sa zamysleli nad tým, že existujú aj iné možnosti. Je to ten najintuitívnejší a najbežnejší spôsob, ktorý používa takmer každý.

Klasický spôsob

Ako na to:

 • Použite manžetu ako mierku, a raz ju vyhrňte.
 • Zopakujte prvý krok, až kým nebudete mať vyhrnutý rukáv po lakeť.
 • Vyrovnajte látku, aby ste si nevytvorili záhyby alebo košeľu nepokrčili.

Vyhrnute-rukavy-klasicky-sposob 

Akým spôsobom si vyhŕňate rukávy na košeli vy?