Príručka ako nosiť polokošele

Polokošeľa je jednou z naj-univerzálnejších častí oblečenia, ideálna hlavne na leto. Ako si však vybrať správnu polokošeľu a z akého materiálu? Na všetky tieto otázky vám dáme odpovede v článku.

Ako-nosit-polokosele-2022

Každý muž by mal mať v šatníku niekoľko polokošieľ. Od športového outfitu až po Smart Casual, pretože polokošele je možné kombinovať s mnohými vašimi súčasnými kúskami v šatníku – s chinos nohavicami, džínsami, ľanovými nohavicami alebo krátkymi nohavicami. Polokošeľa je perfektný kúsok pre gentlemana, ktorý si chce zachovať štýl aj počas prechádzok po pláži, návštevách obchodov, na golfovom ihrisku alebo na tenisovom kurte.

Aj keď polokošeľu (alebo polotričko) pozná každý, môže byť náročné nájsť ten správny strih a kvalitu, ktorá vám vyhovuje. V našej príručke sa pozrieme na jej históriu, vysvetlíme si s čím ju nosiť a akých chýb sa vyvarovať, aby ste v nej vyzerali vždy perfektne.

 

História polokošele

Zatiaľ čo najstaršie známe korene póla siahajú až do 6. storočia pred naším letopočtom, moderná forma športu na koňoch sa dá vysledovať až po Indiu z 19. storočia. Britskí vojaci umiestnení v Manipure, štáte v severovýchodnej Indii, si adoptovali od domorodcov pólo a priviezli ho späť so sebou do Veľkej Británie, kde sa stalo synonymom bohatstva a prestíže.

Okrem jazdeckých nohavíc a čižiem, pôvodné polo uniformy obsahovali bavlnené tričko s dlhým rukávom a golierom, podobné košeli. Aby sa zabránilo lietaniu goliera košele do tváre počas hry, začali si ich hráči póla pripevňovať gombíkmi alebo špendlíkmi.

polo-v-indii

Inšpiroval sa tým John E. Brooks z úspešnej firmy Brooks Brothers, ktorá si všimla improvizačné golierové riešenia hráčov počas návštevy Anglicka na konci 19. storočia. Po návrate do USA predstavil Brooks zapínateľné goliere na všetkých jeho košeliach, čo sa stalo bežným prvkom moderných košieľ svojej doby. Neskôr v roku 1896 Brooks Brothers predstavili aj svoju prvú polokošeľu s golierom Button-Down.

 

Le Crocodile's Révolution

Iróniou osudu je, že polokošele, ktoré poznáme dnes sa zrodili z úplne iného športu – tenisu. Rovnako ako v póle, aj v bielom športe sa začiatkom 20.tych rokov minulého storočia nosili košele s dlhým rukávom a Button-Down golierom. Pri zrode myšlienky o väčšej praktickosti tohto dizajnu stála tenisová hviezda svojej doby, René Lacoste, prezývaný krokodíl.

Zatiaľ čo väčšina tenisových hráčov nosila košeľu s Button-Down golierom a kravatou, Lacoste predstavil svoju vlastnú košeľu s tromi gombíkmi a krátkym rukávom. Vyrobená bola z ľahkej a priedušnej bavlny, ktorú umožňovala väčšiu voľnosť pohybu na kurte. Lacoste si z hrdosti na svoju prezývku nechal na košeľu nažehliť motív krokodíla.

rene-lacoste-v-polokoseli

Po odchode do dôchodku sa Lacoste spojil s André Gillierom, majiteľom popredného francúzskeho výrobcu pletenín. V roku 1933 založili spoločnosť La Chemise Lacoste. Táto značka, známa skrátene ako „Lacoste“, sa všeobecne považuje za prvú značku, ktorá viditeľne na vonkajšej strane označovala svoje odevy so zreteľným a viditeľným označením.

V roku 1951 získal americký výrobca Izod licenčnú zmluvu na výrobu a predaj polokošieľ Lacoste v Spojených štátoch. V priebehu niekoľkých rokov sa pletené polokošele stali nevyhnutnosťou Američanov. Mäkká a na nosenie príjemná polokošeľa zmazala hranice medzi spoločenským oblečením a oblečením pre voľný čas. Polokošele sa začali nosiť všade, od prestížnych golfových klubov až po univerzity.

 

Módna ikona náhodou

Polokošele Lacoste zažili obrovský boom v roku 1952, kedy si ju obliekol prezident Dwight Eisenhower počas golfového turnaja.

eisenhower-v-polokoseli

Ihneď potom začali golfisti z USA a celého sveta nosiť polokošeľu ako súčasť svojho golfového úboru a golfové kluby ju začali odporúčať, ako vhodné oblečenie a zároveň odporúčaný dress kód.

 

Fred Perry

O niekoľko rokov neskôr sa tenisová legenda Fred Perry rozhodol vyrobiť svoju vlastnú verziu polokošele s použitím takmer rovnakého dizajnu, ale s logom, ktoré bolo vyšité, namiesto nažehleného. Napriek tomu, že Lacoste polokošeľa bola obľúbená u športovcov, Perryho polokošeľa sa stala populárnou hlavne u mladých dospievajúcich mužov. To malo za následok širokú obľubu polokošieľ a ich rýchly rozmach aj mimo športovcov.

 

Zrodila sa legenda - Ralph Lauren

Roky plynuli a polokošele pokračovali v rastúcej popularite. Všimol si ich aj módny dizajnér Ralph Lauren, ktorý hľadaj vhodné meno pre svoju novú kolekciu odevov na bežné nosenie. Keďže im chcel zároveň zachovať punc luxusu a vznešenosti, rozhodol sa využiť znak póla ako kráľovského športu. Prvýkrát sa znak póla objavil na dámskych oblekoch v roku 1971 a o rok neskôr uviedol na trh celú sériu polokošieľ, ktorú využil ako marketingový nástroj pre novú sériu ležérneho oblečenia pre mužov.

ralph-lauren

S rastúcou popularitou značky Ralph Lauren sa stupňoval aj boj medzi značkou RL a Lacoste o prvé miesto medzi výrobcami polokošieľ, ktorá trvala väčšinu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Vďaka silnému menu v móde, reputácii medzi Ivy League a obrovskému rozpočtu, ktorým disponoval Ralph Lauren, sa poradilo Ralphovi poraziť Lacoste a stať sa ikonickou značkou polokošieľ po celom svete.

S nástupom technologického priemyslu, si čoraz viac firiem osvojuje uvoľnenejší dress kód na pracovisku a polokošele sa stali štandardným pracovným odevom. Všimol si to aj módny priemysel, a tak každá značka prichádza so svojou verziou polokošieľ.

 

Polokošele dnes

Polokošele je dnes možné nosiť takmer v akomkoľvek prostredí, v ktorom je košeľa a kravata nahradená nenormálnejším odevom. Vidieť ich môžete všade, od predavačov v obchodoch až po manažérov vo firmách. To iba dokazuje, že polokošeľa si získala širokú obľubu kam sa pozriete a zdá sa, že tak skoro z našich životov nevymizne.

 

Ako nosiť polokošele

Nosiť polokošele nie je žiadna veda. Stačí si zapamätať jednoduché pravidlo, ktoré platí nielen pri polokošeliach, ale aj pri iných častiach vášho šatníka - menej je viac. Dali sme dohromady niekoľko klasických prešľapov, ktoré muži pri polokošeliach robia a aj niekoľko nápadov, ako a s čím ich nosiť.

 

Nikdy nevrstvite polokošele

Polokošele sú určené na nosenie bez spodného tielka alebo trička. Ak si musíte z akýchkoľvek dôvodov obliecť spodné tielko, odporúčame naše neviditeľné tielko, ktoré nebude presvitať. Nikdy si neobliekajte tričko s dlhým rukávom pod polokošeľu s krátkym rukávom alebo 2 polokošele na seba naraz. Naozaj nikdy, vôbec v tom nebudete vyzerať "cool".

vrstvenie pola

 

Nenoste polokošele so zdvihnutým golierom

Tento trend našťastie už dávno ustúpil, ak ste stále v pokušení, tak rozhodne na to zabudnite. Jediná akceptovateľná situácia je ochrana krku pred spálením, avšak ihneď ako to bude možné si golier polokošele vráťte na svoje miesto.

nenoste-hore-golier

 

Nenoste polokošeľu s obrovským logom alebo nápismi

Rozumieme tomu, že sa chcete pochváliť skvelým nákupom v outlete, ale ak je to možné, vyberajte radšej polokošele s decentným alebo žiadnym logom. Je to oveľa vkusnejšie a elegantnejšie. Obrovské logá a nápisy cez celú polokošeľu zostali na prelome milénia. Našťastie.

velke-loga

 

Nenoste športové polokošele na bežný deň

Polokošele určené na tenis alebo golf sú vyrobené zo syntetických materiálov, aby čo najlepšie poskytovali možnosť pohybu a odvodu vlhkosti od tela. Zároveň musia rýchlo uschnúť. Tieto polokošele by mali zostať na športovisku a na bežný deň si zvoľte bavlnenú polokošeľu.

 

Zapnite si aspoň 1 gombík

Ak nosíte polokošele úplne rozopnuté, skúste si zapnúť spodný gombík (alebo aj viac, podľa počtu gombíkov). Ihneď dosiahnete elegantnejší a distingvovaný vzhľad. Všetky gombíky si však nezapínajte, bude vyzerať ako geek.

zapnite-si-gombik

 

Zapravená či nie, je to na vás

Polokošeľu môžete nosiť zapravenú alebo na nohaviciach. Je to iba na vás. Ak ju zapravíte, dosiahnete viac formálny štýl, nezapravená naopak zvýrazní Casual štýl.

zapravena-polokosela

 

Budujte svoj šatník so základnými farbami

Na začiatok vám budú stačiť jednofarebné polokošele v základných farbách – modrej, čiernej, bielej a sivej. Tieto farby jednoducho skombinujete s nohavicami a neskôr ich môžete doplniť aj o jasnejšie farby – vínovú, zelené alebo oranžovú.

 

Očakávajte primeranú cenu za polokošeľu

V odevnom priemysle sa už nejaký čas pohybujeme a verte, že 11.95 € za kvalitnú polokošeľu je nereálne. Kvalitné neznamená zákonite premrštenú cenu, polokošeľa v našej ponuke z najlepšej bavlny sveta SUPIMA® je dostupná za prijateľnú cenu. Vždy hľadajte kvalitnú 100 % bavlnu, prípadne malú prímes elastanu pre vyššiu flexibilitu polokošele.

 

Vyberte si správnu veľkosť a strih

Ak si vyberiete polokošeľu príliš veľkú, ihneď to spoznáte na ramenách. Šev, ktorý spája rukáv a telo polokošele bude padať a vy v nej vyzerať ako v polokošeli po staršom bratovi. Ideálna polokošeľa je taká, ktorá vám nie je príliš veľká a ni príliš obtiahnutá. Nechcete predsa vyzerať ako špekačka.

spravne-sediace-polo

Zamerajte sa aj na dĺžku. Správna dĺžka je taká, kedy polokošeľa konči v polovici rozparku vašich nohavíc. Pri kratšej polokošeli bude veľmi pravdepodobné, že ostatní uvidia vaše tehličky pri držaní sa madla v električke (alebo kvádru :-)), všetko dlhšie vám bude robiť príliš dlhý trup.

 

K čomu nosiť polokošele

Polokošele sú univerzálne a dajú sa nosiť od pláže až po každý deň v kancelárii. Je to všetko o tom, čo si k nim oblečiete. Začnime od Casual štýlu a postupne sa dopracujeme až k formálnejšiemu outfitu.

 

Tepláky

Áno, polokošeľu môžete nosiť aj k teplákom. Elegantnejšiu hornú polovicu outfitu doplňte o ideálne jednofarebné tepláky a môžete vyraziť von.

polokosela-s-teplakmi

 

Kraťasy

Keď je počasie príliš horúce na to, aby ste ho zvládli v nohaviciach, oblečte si k polokošeli šortky. Od džínsoviny po chinos, určite si vyberiete. Zamerajte sa na to, aby neboli príliš krátke ako nosil Paľo Habera v osemdesiatych rokoch a zároveň ani príliš dlhé. Ideálne by mali končiť nad kolenom.

polokosela-s-kratasmi

 

Chinos nohavice

Chinos nohavice sú presne niekde medzi formálnym a voľnočasovým odevom, preto perfektne pasujú k štýlu polokošeliam. Ak chcete dosiahnuť elegantnejší vzhľad, zapravte si polokošeľu do nohavíc. Naopak, pre neformálny štýl ju nechajte na chinos a doplňte o biele tenisky, mokasíny alebo derby topánky. Ak sa neorientujete v topánkach, prečítajte si náš článok s rozdelením pánskych topánok.

polokosele-a-chinos

Polokošeľa je základným kúskom každého pánskeho šatníka. Využijete ju na množstvo príležitostí a takmer všade. Ak ju ešte nemáte alebo potrebujete doplniť šatník o nový kúsok, vybrať si môžete z našej ponuky pánskych polokošieľ.