Základné typy elegantných topánok

To čo obúvate môže pozdvihnúť alebo zničiť váš vzhľad. To ste už isto veľa krát počuli a pravdepodobne to už nechcete počuť znova, preto pôjdeme dnes rovno na vec. Predstavíme vám jednotlivé typy elegantnej pánskej obuvi.

Všetky topánky nie sú rovnaké a nemôžete nosiť jeden pár topánok všade. V závislosti od príležitosti a šatníka, s ktorým ich nosíte, sú niektoré topánky vhodnejšie ako iné.

 

Druhy pánskych topánok

Zo širokého spektra rôzny druhov, viac či menej elegantných topánok, sme vybrali týchto šesť typov. Patria jednoznačne medzi najpopulárnejšie a aj ich ponuka výrobcov je dostatočne pestrá pre výber správnej topánky práve pre vaše nohy.

Pánske kožené poltopánky

 

Oxford topánky

Oxfordky sa umiestnili na najvyššom mieste medzi formálnymi topánkami. V USA tiež nazývané "Balmorals" sú typicky celokožené poltopánky s nízkym členkom a tenkou podrážkou. Ich najvýraznejším znakom je uzavreté šnurovanie, čo z nich robí najelegantnejšiu topánku. Oxfordky sú vhodné k obleku a pre všetky formálne príležitosti. Ak si hľadáte topánky na večernú akciu k tmavému obleku, toto je vaša jasná voľba.

Náš tip: vyberte si iba topánky, ktoré vám na nohe perfektne sedia, pretože pri uzavretom šnurovaní je obmedzená miera stiahnutia topánky, čiže by vám topánka mala sadnúť ako uliata. Ak v nej nemáte tento pocit, poobzerajte sa inde.

Oxford poltopánky

 

Brogue topánky

Brogue bývajú najčastejšie oxfordky alebo derby topánky. V podstate ide o akúkoľvek koženú topánku, ktorá je doplnená o ozdobné stehy, perforácie a vrúbkovanie. V spoločenskej móde platí, že čím viac viditeľný vzor je na topánke, tým menej formálna je topánka. Brogue topánky sa najviac hodia na bežný pracovný deň.

Kožené poltopánky

 

Derby topánky

Základ je v oxfordkách, rozdiel je v type šnurovania. Derby topánky majú otvorené šnurovanie, ktoré je našité z vrchnej časti topánky. Táto metóda vytvára viditeľné "uši", ktoré sú menej formálne ako uzavreté šnurovanie na Oxfordkách. Derby topánky (v USA nazývané aj Blutchers) sa vyrábajú v rôznych štýloch a prevedeniach, vhodné sú najmä do štýlu Smart Casual či na bežné každodenné nosenie.

Derby topánky

 

Mokasíny

Mokasíny môžu byť elegantné alebo športové, ale všetky majú jeden charakteristický znak - nemajú šnúrky alebo pracky. Klasické mokasíny sú nasúvacie topánky so širokou, pomerne plochou pätou. Môžu mať rôzne dekorácie, ako napríklad strapce, kovové ozdoby alebo kožené remienky. Aj tu platí, že elegantnejšie a nezdobené mokasíny sú najformálnejšie, rovnako ako tmavšie farby. Mokasíny môžete nosiť s ponožkami do obleku (farbu ponožiek zlaďte s farbou nohavíc) alebo bez ponožiek vo voľnočasovom štýle.

Mokasíny pre mužov

 

Monk topánky

Topánky s týmto menom sa vám možno budú spájať so seriálovou postavou svojského vyšetrovateľa, ale nemajú s ním nič spoločné. Tak ako mokasíny, ani tieto topánky nemajú šnúrky, majú však kožený remienok a kovovú sponu na vrchnej časti topánky. Dostupné sú jedno, dvoj a dokonca aj trojramenné verzie. Monky sú ideálne pre muža, ktorý chce dať najavo svoj osobitný štýl.

Monk kožené poltopánky 

 

Členkové topánky

V tomto prípade nemyslíme imitáciu bojových topánok alebo snehúľ. Sú fajn, ale nie sú vhodné na formálne príležitosti. Radšej si zvoľte elegantné členkové topánky, hovorovo tiež kotníkové topánky, ktoré sú štíhle, elegantné, priliehavé, často s miernym podpätkom. Vyrábajú sa v rôznych dizajnoch a prevedeniach, aj s brogue zdobením. Aj pri členkových topánkach platí, že čím viac zdobenia, tým menej formálne topánky sú. Najviac sa hodia k tmavším džínsom, nohaviciam alebo ležérnejšiemu obleku.

Chelsea topánky

 

Ako sa starať o kožené topánky

Kvalitné topánky sú ako investícia a podľa toho by ste k nim mali pristupovať. Samozrejme môžete si každý rok kupovať nové a vykašľať sa na starostlivosť, ale to by ste nepochopili zmysel kupovania kvalitných vecí. Kvalitnými topánkami si nekupujete okázalosť pre okolie, teda pokiaľ nemajú LV po celom zvršku, ale pohodlie a bezpečnosť pre svoje chodidlá na dlhé dobu ako je jedna sezóna.

Samozrejme o kvalitné kožené topánky sa treba starať ako o iné, čistiť ich, leštiť a pravidelne nechať vysušiť (nie na radiátore). Určite stojí za úvahu používanie napinákov, ideálne cédrových, ktoré dokážu z topánok výborne vysať všetku vlhkosť a zaistia, že si topánka udrží svoj tvar.

Ďalším dôležitým bodom je striedanie aspoň 2 párov topánok. Po náročnom dni potrebujú topánky aspoň 24 hodín na dokonalé uschnutie, inak koža stráca pružnosť a menej vydrží.

 

Ako vyzerajú kvalitné topánky

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že kolekcia topánok, ktoré máme v skrini by mala byť o kvalite, nie kvantite. Radšej si v kľude vyberte kvalitné topánky, ktoré vám dobre sedia ako 10 párov topánok, ktoré nevydržia ani rok. Navyše pri tom okrem životného prostredia ušetríte aj svoj čas, nemusíte chodiť po nákupných centrách alebo strácať čas surfovaním a hľadaním na internete.

Ručne šité topánky

Ako teda zistiť, ktoré topánky sú kvalitné? Je to hlavne o konštrukcii topánky. Ak si niekto dá prácu vyrobiť kvalitnú obuv, prečo by to robil z umelých a lacných materiálov? Všímajte si na topánkach hlavne tieto znaky:

  • Koža - skutočná koža je základ. Lepšie dýcha, lepšie sa prispôsobuje vašej nohe a môže byť niekoľkokrát renovovaná. Dnes medzi značkami, ktoré prinášajú toľko spomínanú fast-fashion, nájdete aj pekné topánky z Polyuretanu namiesto kože. Od tých ruky preč, teda jedine, že by ste sa vyžívali v tom ako sa vám v nich budú potiť nohy.
  • Podrážka - mala by byť tiež kožená a mala by byť prišitá, radšej ako prilepená, na spodnej strane topánok.
  • Podšívka - podšívka by mala byť vyrobená z kvalitnej teľacej kože, prípadne aj inej ako teľacej kože, nie zo syntetických materiálov. Ak vaše topánky ani nemajú podšívku, tak ich rovno darujte na charitu a kúpte si nové, kvalitné topánky.
  • Prešívanie - malo by byť takmer neviditeľné, čisté a presné. Čokoľvek iné nie je v súlade s vašimi vysokými nárokmi a nemalo by skončiť vo vašom šatníku.

Ak vaše topánky spĺňajú všetky tieto atribúty, ale chcete ešte niečo viac, je čas siahnuť po kožených topánkach s rámovou konštrukciou, prípadne si ich nechať vyrobiť na mieru.