Čo o vás prezradí farba kravaty

Každý detail vášho outfitu je dôležitý, vrátane farby oblečenia. To platí pre mužov aj ženy. Keďže je kravata často najvýraznejším detailom mužského odevu, jej farba je pre mužov zvlášť dôležitá pre dosiahnutie skvelého prvého dojmu.

farba-kravaty-cover-2

Vo všeobecnosti platí, že kravatou muž dáva najavo svoju osobnosť. Je to časť odevu, ktorú si okolie všimne ako prvú. Farba kravaty prezradí veľa o jej nositeľovi a dokáže navodiť požadovanú atmosféru.

 

Červená kravata

V dnešnej dobe politici a lídri často nosia červenú kravatu ako symbol moci. Červené kravaty však v minulosti slúžili aj na niečo iné, ako vyjadrenie vplyvu. Podľa jedného článku z časopisu Esquire, okolo roku 1900 nosili mužské prostitútky červené kravaty ako symbol svojej profesie. Nuž, či ich niektorí politici dodnes nosia pod týmto symbolom, necháme na vás. :-)

Dnes sa už nemusíte báť, že by vaša červená kravata signalizovala záujem o hodinové stretnutie v motelovej izbe. Určite však budete vysielať silnú správu vášmu okoliu. Červená farba je silná farba, o tom niet pochýb. Je symbolom lásky, vášne, energie, autority a moci. Je to typická biznis farba a najlepšie vynikne v spojení s bielou košeľou. Alternatívne môžete použiť modrú alebo sivú košeľu.

Donald Trump v červenej kravateZdroj:malydziennik.pl

 

Bordová kravata

Bordová kravata je menej agresívna ako červená, skôr vyjadruje luxus a eleganciu. Rovnako ju radíme do biznis kategórie. Odporúčame kombinovať s bielou alebo modrou košeľou.

Bordová kravata s modrou košeľou
Zdroj: Pinterest.com

 

Modrá kravata

Hovorí sa, že "modrá je dobrá". A pri kravatách to naozaj platí. Ak sa neviete rozhodnúť nad farbou, modrá je vždy dobré riešenie. Vyjadruje dôveryhodnosť, spoľahlivosť a pocit bezpečia. Spája sa nám s oceánom alebo oblohou, preto ju vnímame ako upokojujúcu farbu. Je veľmi obľúbenou farbou v biznise, hlavne v bankovom sektore. Kombinovať môžete s bielou košeľou, alebo všetkými odtieňmi modrej. 

Tmavomodrá variácia vyžaruje pokoj, eleganciu a zrelosť. Svetlomodrá farba naopak vyjadruje živelnosť a mladosť.

Modrá kravata

 

Ružová kravata

Ružová kravata sa hodí hlavne na oslavy alebo svadby. Je to farba priateľstva, šťastia, ale aj sentimentality. Najlepšie vynikne v spojení s bielou alebo svetlomodrou košeľou. Farbu obleku odporúčame sivú alebo tmavomodrú.

Ružová kravata, modrý oblekZdroj: Pinterest.com

 

Fialová kravata

Fialová farba je tradične spojená s bohatstvom, kráľovstvom a komunikuje dôveru a tajomstvo. Muži sa často vyhýbajú fialovej, preto v nej budete pôsobiť nápadito, elegantne a neprehliadnuteľne, v tom dobrom slova zmysle.

Fialová kravata v oblekuZdroj: Pinterest.com

 

Čierna alebo antracitová kravata

Čierna je klasická farba, vysoko formálna. Rovnako je to aj farba smútku, elegancie, vznešenosti či tajomnosti. Vyhýbajte sa jej počas dňa na pracovisku, mohli by ste pôsobiť prehnane formálne. Cez deň siahnite radšej po sivej alebo antracitovej kravate.

Čierna kravata v čiernom obleku
Zdroj: Pinterest.com

 

Hnedá kravata

Pri voľbe hnedej kravaty budete pôsobiť zrelo s pevnými zásadami. Je to zemitá farba bezpečia, tradícií, istoty a zázemia. Vhodná na menej formálne príležitosti a hlavne počas jesene a zimy.

Hnedá kravata v sivom obleku
Zdroj: Pinterest.com

 

Oranžová kravata

Oranžová kravata vyvoláva pocit šťastia, optimizmu, pozitívnej energie. Najviac sa hodí na oslavy a menej formálne stretnutia. V jarných a letných mesiacoch môžete nosiť výraznejšie odtiene, počas jesene a zimy tmavšie odtiene.

Oranžová kravata v obleku
Zdroj: Pinterest.com

 

Zelená kravata

Pokoj, nádej, harmóniu, oddych, čerstvosť. Tieto pocity vyvoláva zelená farba kravaty. Vplýva pozitívne na medziľudské vzťahy. Obľubujú ju kreatívni, emotívni, samostatní ľudia s vlastnou hlavou a výbornými organizačnými schopnosťami. Ideálna hlavne v jarných a letných mesiacoch.

Zelená kravata v modrom obleku
Zdroj: Pinterest.com

 

Žltá kravata

Žltú farbu si najčastejšie spájame so slnkom. Je to aj farba tepla, priateľstva, nádeje, energie a humoru. Nájdu sa v nej ľudia s kreatívnym duchom, optimisticky naladení a milujúci slobodu. Je to veselá a hravá farba, vhodná hlavne pre jarné a letné mesiace. Nehodí sa príliš na biznis schôdzky, pretože je až príliš energická a hravá.

Žltá kravata v modrom obleku
Zdroj: Pinterest.com

 

Biela kravata

Biela je farba čistoty, nevinnosti, nehy. Obľubujú ju vyrovnaní, úprimní, samostatní a sebavedomí ľudia. Je vhodná na voľný čas, v biznis štýle sa jej radšej vyhýbajte.

Biela kravata v oblekuZdroj: Pinterest.com

 

Champagne kravata

Táto farba je vhodná na slávnostné udalosti - oslavy, promócie alebo svadby. Váš elegantný vkus môžete podčiarknúť originálnym Paisley vzorom v rovnakej farbe, ako farba kravaty. Nehodí sa do biznisu.

Champagne kravata v sivom obleku
Zdroj: Pinterest.com

Na záver už stačí iba dodať, že farbu kravaty kombinujte s ohľadom na farbu košele a obleku. Pokiaľ obliekate oblek iba výnimočne na obchodné stretnutia, neriskujte s výraznými farbami. Zvoliť si môžete kravatu v modrom alebo bordovom odtieni, tým nikdy nič nepokazíte.

Vyberte si novú kravatu z našej ponuky:

Všetky kravaty