Patrí tričko pod pánsku košeľu?

Tričko alebo tielko pod pánskou košeľou. Nosiť ich alebo nie? To je otázka, ktorú si páni kladú pomerne často.

tricko-pod-pansku-koselu

Niektorí hovoria, že to je nevhodné a zastarané, iní na tričko pod košeľou nedajú dopustiť. Existuje elegantné riešenie, ktoré vyhovie každému mužovi? Určite ste už videli množstvo obmien trička či tielka pod košeľou.

Len si spomeňte na oslavy, svadby a iné spoločenské udalosti, ktorých ste sa zúčastnili. Páni si dajú dole saká (vieme, nemalo by sa, ale o tom inokedy) a nedá sa nevšimnúť si, že spod ich košieľ presvitajú biele tielka. Nie je to zrovna najpríťažlivejšie, no aj tak toto oblečenie vidíme pod košeľami veľmi často. Čo sa s tým dá robiť? Existuje vôbec nejaké praktické, no zároveň elegantné riešenie? Je ním neviditeľné tričko pod košeľu.

 

Prečo nosíme tričko pod košeľou?

Dôvodov, prečo nosíme tričká alebo tielka pod košeľami, je hneď niekoľko. Jedným z tých hlavných, je zvyk. Naši otcovia nosili biele tielka, ich otcovia tiež. K nám sa neskôr dostala móda zo západu v podobe bielych tričiek. Tie sa obliekajú pod pánske košele kvôli pohodliu a užitočnému využitiu.

Tielka sa u nás v minulosti nosili hlavne preto, že košele dostupné v obchodoch boli nepríjemné na tele. Mohol za to „zázračný“ materiál 80-tych rokov - dederón. Ten bol dosť nekomfortný a pokiaľ ste sa v ňom spotili, všetci okolo vás vedeli, že máte košeľu vyrobenú práve z neho.

Tričko pod košele pre mužov

 

Aby sme zabránili škvrnám od potu a neskôr aj fľakom od deodorantu, pod košeľou nosíme bavlnené tričko, ktoré spoľahlivo ochráni pred týmito nepríjemnosťami. Tričko pohltí vlhkosť a zabráni ničeniu košele v oblasti podpazušia. Má však svoje limity. Často pomôže až tričko so zosilneným podpazuším, čiže s viacvrstvovým materiálom v oblasti podpazušia. Takéto tričko zabráni prieniku potu na košeľu oveľa efektívnejšie než obyčajné tričko.

Pre minimalizovanie poškodenia košele od deodorantu či antiperspirantu odporúčame používať sprej. Na košeli zanecháva menšie a ľahšie odstrániteľné stopy, než tuhý deodorant. Aby ste sa škvrnám na košeli vyhli úplne, vyskúšajte neviditeľné potítkové tričko.

Prepotená pánska košeľa pod pazuchou

 

Aké tričko vybrať?

Častým problémom pri voľbe trička je tvar výstrihu. Na výber býva najčastejšie oblý golier a golier do tvaru písmena V. Nevýhodou oblého goliera je, že pri nosení košele bez kravaty a s rozopnutým horným gombíkom tričko vytŕča. To pôsobí neupravene, predovšetkým vo formálnej spoločnosti. V tomto prípade je tričko považované za spodné prádlo a nemalo by byť vôbec viditeľné. Neviditeľné tričká sú vhodné pre mužov aj ženy. Dokážu prekryť dámske spodné prádlo, takže ho pod košeľou nevidieť.

Pod košeľou je viditeľné tričko

 

Lepšou alternatívou je tričko s výstrihom do V, ktoré zostane neviditeľné aj v prípade, že si rozopnete prvý gombík na košeli. Zvoľte tričko, ktoré nemá golier tesne pod úrovňou zapnutého gombíka na košeli. Ako je to s farbami? V obchodoch je na výber biela, šedá, čierna a v posledných rokoch aj telová. Väčšina mužov sa rozhodne pre klasickú, bielu farbu trička. Táto voľba je v poriadku, pokiaľ nosíte sýtejšie, hrubšie alebo nepresvitajúce košele. Avšak pri nosení bielej, svetlomodrej či smotanovej košele vám bude biele tričko cez košeľu presvitať.

Biele, šedá, tmavo šedé a čierne tričká pod košelu

 

Je to spôsobené farebným kontrastom, ktorý vzniká pri prechode z vašej pokožky na bielu farbu trička alebo tielka. Jediným riešením je použitie trička alebo tielka v telovej farbe. Najlepšie urobíte, ak investujete do všestranného spodného trička vo farbe, ktorá je blízka farbe vašej pokožky.

 

Ako tričká a tielka pod košeľou nenosiť

Tričko presvitajúce cez košeľu

 

Ako nosiť košele a neviditeľné tričká

Neviditeľné tričko pod košeľou

Určite by ste nemali zabudnúť, že tričko alebo tielko by malo byť dostatočne dlhé, pretože v opačnom prípade sa bude vyťahovať z nohavíc spoločne s košeľou. Taktiež je dôležité, aby strih trička lichotil strihu vašej košele. Pod Slim fit košeľu nepatria hrubé a voľné tričká určené na bežné nosenie, ktoré sa pod košeľou pohybujú a krčia. Ideálne je prádlo vyrobené presne na tento účel, bez vystupujúcich švov a hrubých okrajov. Dámske aj pánske neviditeľné tričká sú šité tak, aby pod košeľou nevytvárali nechcenú textúru.

Niektorí muži zvyknú nosiť funkčné spodné prádlo zo syntetického materiálu, alebo termo prádlo. Toto oblečenie odvádza vlhkosť od tela, ale nie je veľmi príjemné na celodenné nosenie. Pod košeľou je navyše ľahko viditeľné. Prečítajte si aj ďalšie tipy, ako sa obliecť.

 

Ideálny materiál trička

Jednoznačne 100 % bavlna. Najlepšie Mako bavlna, ktorá je používaná na výrobu pánskeho spodného prádla a vyznačuje sa svojou trvanlivosťou. Druhou možnosťou je hladká a tenká Supima bavlna. V oboch prípadoch bude tričko perfektne jemné a príjemné na nosenie. Bavlna ponúka ideálnu rovnováhu medzi pohodlím pri nosení a priedušnosťou materiálu.

 

Neviditeľná pánska bielizeň

Keďže klasické tričká a tielka sú viditeľné pod väčšinou košieľ, náhradou za ne je neviditeľná bielizeň. Telová, alebo aj „nude“ farba je pod vašim oblečením vždy diskrétna. Vhodný tvar výstrihu vám dovolí nosiť spodné tričko aj pod košeľou s rozopnutým gombíkom. Bezšvové spracovanie zabezpečí, že hrčky a lemy nepokazia dojem ani zo Slim fit košieľ.

Neviditeľné tričko pod košeľu

Rada na záver

Ak pod košeľou nosíte tričko alebo tielko, postarajte sa o to, aby nebolo viditeľné. Je súčasťou spodného prádla, takže by nemalo vytŕčať spod košele. Vyberte si také, ktoré vám strihovo sedí, je dostatočne dlhé a vyrobené z príjemného materiálu. Najpraktickejšia farba bude telová, vôbec sa jej nemusíte báť. Neviditeľné tričko vám poskytne dostatočnú ochranu pred potom a zostane nenápadné pod každou košeľou. Viac zaujímavých článkov o pánskej aj dámskej móde nájdete na našom blogu.