História Oxfordskej košele. Nosil ju už Kennedy

Jedným z najdôležitejších všestranných odevov v každom pánskom šatníku je oxfordská košeľa. Je vhodná na väčšinu príležitostí, môžete ju kombinovať skoro s čímkoľvek a dobre vyzerá takmer na všetkých. O jej kvalitách vedel prezident Kennedy aj ďalší prominentní členovia Ivy League.

 

Prečo práve Oxford?

Začiatkom 19. storočia bolo srdce európskej textilnej výroby v Škótsku. Jedno tkáčstvo (meno bohužiaľ nie je známe) experimentovalo s novými väzbami tkanín. Priviedli na trh 4 nové tkaniny, ktoré pomenovali po 4 najpopulárnejších univerzitách tej doby. Yale, Harvard, Cambridge a Oxford. Tri z týchto väzieb sa populárnymi nestali, ale Oxford si získal popularitu nečakaných rozmerov.

 

Čím sa vyznačuje Oxfordská látka?

To, čo definuje látku z Oxfordu, nie je jej materiál, ale štýl jej väzby. Je vyrobená z dvoch rôznych prameňov priadze, ktoré sú tkané v tvare koša (čiže jedno cez druhé). Väčšinou je priadza v jednom smere inej farby, najčastejšie biela. Farebný rozdiel dvoch priadzí a opakovanie vzoru väzby koša dáva oxfordskej tkanine svoj jedinečný, ľahko rozpoznateľný vzhľad šachovnice.

Látka košele Oxford

 

Nosil ju aj americký prezident J. F. Kennedy

V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia hrávali britskí a americkí hráči pólo práve v košeliach z Oxfordu, pretože tkanina bola pohodlná a priedušná. Neskôr si začali prišívať gombíky na koniec goliera, aby sa im golier nedvíhal počas hry a neprekážal im. Tu vznikol golier pod názvom Button Down.

Moderná Button Down Oxford košeľa bola v Británii a USA považovaná za formálnu košeľu a muži ju nosili v obleku s kravatou. Avšak najväčšiu slávu priniesol oxfordskej košeli až prezident Kennedy, ktorý vymenovaním do úradu prezidenta oprášil jej aristokratické dedičstvo.

Kennedy v košeli Oxford

Prominentní študenti z východného pobrežia USA, známi pod pomenovaním Ivy League, rýchlo našli obľubu v elegantných oxfordských košeliach a dokonca ich začali nosiť k neformálnemu odevu. Nosili ju k šortkám, k mokasínam a dokonca aj nezapravenú.

Toto obdobie znamenalo prechod od vnímania oxfordskej košele ako formálneho odevu skôr k neformálnemu štýlu.

 

Komfort, odolnosť, univerzálnosť- to je Oxford

Krátka, ale o to viac zaujímavá história oxfordskej košele. Svoju veľkú popularitu si zachovala vďaka komfortu, ktorý poskytuje (100 % bavlna), univerzálnosti a elegantnému vzhľadu. Páčia sa vám oxfordské košele? Chceli by ste jednu tiež? Tak si vyberte z našej ponuky oxfordských pánskych košieľ.

Affiliate program