História Oxfordskej košele. Nosil ju už Kennedy

Jedným z najdôležitejších všestranných odevov v každom pánskom šatníku je oxfordská košeľa. Je vhodná na väčšinu príležitostí, môžete ju kombinovať skoro s čímkoľvek a dobre vyzerá takmer na všetkých. O jej kvalitách vedel prezident Kennedy aj ďalší prominentní členovia Ivy League.

 

Prečo práve Oxford?

Začiatkom 19. storočia bolo srdce európskej textilnej výroby v Škótsku. Jedno tkáčstvo (meno bohužiaľ nie je známe) experimentovalo s novými väzbami tkanín. Priviedli na trh 4 nové tkaniny, ktoré pomenovali po 4 najpopulárnejších univerzitách tej doby. Yale, Harvard, Cambridge a Oxford. Tri z týchto väzieb sa populárnymi nestali, ale Oxford si získal popularitu nečakaných rozmerov.

 

Čím sa vyznačuje Oxfordská látka?

To, čo definuje látku z Oxfordu, nie je jej materiál, ale štýl jej väzby. Je vyrobená z dvoch rôznych prameňov priadze, ktoré sú tkané v tvare koša (čiže jedno cez druhé). Väčšinou je priadza v jednom smere inej farby, najčastejšie biela. Farebný rozdiel dvoch priadzí a opakovanie vzoru väzby koša dáva oxfordskej tkanine svoj jedinečný, ľahko rozpoznateľný vzhľad šachovnice.

Látka košele Oxford

 

Nosil ju aj americký prezident J. F. Kennedy

V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia hrávali britskí a americkí hráči pólo práve v košeliach z Oxfordu, pretože tkanina bola pohodlná a priedušná. Neskôr si začali prišívať gombíky na koniec goliera, aby sa im golier nedvíhal počas hry a neprekážal im. Tu vznikol golier pod názvom Button Down.

Moderná Button Down Oxford košeľa bola v Británii a USA považovaná za formálnu košeľu a muži ju nosili v obleku s kravatou. Avšak najväčšiu slávu priniesol oxfordskej košeli až prezident Kennedy, ktorý vymenovaním do úradu prezidenta oprášil jej aristokratické dedičstvo.

Kennedy v košeli Oxford

Prominentní študenti z východného pobrežia USA, známi pod pomenovaním Ivy League, rýchlo našli obľubu v elegantných oxfordských košeliach a dokonca ich začali nosiť k neformálnemu odevu. Nosili ju k šortkám, k mokasínam a dokonca aj nezapravenú.

Toto obdobie znamenalo prechod od vnímania oxfordskej košele ako formálneho odevu skôr k neformálnemu štýlu.

 

Komfort, odolnosť, univerzálnosť- to je Oxford

Krátka, ale o to viac zaujímavá história oxfordskej košele. Svoju veľkú popularitu si zachovala vďaka komfortu, ktorý poskytuje (100 % bavlna), univerzálnosti a elegantnému vzhľadu. Páčia sa vám oxfordské košele? Chceli by ste jednu tiež? Tak si vyberte z našej ponuky oxfordských pánskych košieľ.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie