Hodinky do obleku

Nosenie hodiniek k formálnemu oblečeniu má niekoľko jednoduchých pravidiel, ktorých by ste sa mali držať. Ktoré to sú? Čítajte v článku.

Poďme sa najprv pozrieť trochu do histórie. Prvé vreckové hodinky boli vyrobené v roku 1511. Boli kompletne celé zo železa a mali valcovitý tvar. Neskôr v roku 1587 započal prvú väčšiu sériovú výrobu Francúz Karel Cusin. Bolo to v Ženeve a v podstate odvtedy patrí Švajčiarsko medzi hodinárske veľmoci.

Približne po 1. svetovej vojne sa striktné pravidlá etikety z 19. storočia postupne začali vytrácať a nastalo obdobie uvoľňovania v spoločnosti. Náramkové hodinky sa začali dostávať do popredia a vytláčať tradičné vreckové hodinky (na retiazke).

 

Na ktorej ruke nosiť hodinky

Toto je pomerne častá otázka, ktorá už napadla nejednému mužovi. Niekto ich nosí na pravej ruke, iný na ľavej. Keď sa na to pozrieme z pohľadu histórie, hodinky sa nosili na ľavej ruke, pretože to bolo praktické.

Pánske hodinky k obleku

Kúpiť modrú body fit košeľu v e-shope

 

Výrobcovia vychádzali z predpokladu, že väčšina populácie sú praváci, a tak pri kontrole času nemuseli prerušiť činnosť, ktorú vykonávali pravou rukou. K tomu bol prispôsobený aj naťahovací mechanizmus, ktorý bol umiestnený pri čísle 3, čiže bol ľahko dostupný pravou rukou.

 

Aké hodinky k obleku

Keďže čítate tento článok, tak sa o štýl zaujímate a nechcete si spraviť hanbu. Na lacné imitácie hodiniek Breitling z AliExpresu ani nepomyslite, s nimi pred kolegami nezabodujete. Dnes je na trhu množstvo značiek, medzi ktorými si môžete vybrať a nemusíte sa uchyľovať k fake modelom z dovolenky v Turecku.

K obleku sa najviac hodia elegantné pánske hodinky s klasickým ciferníkom a koženým remienkom. Vo všeobecnosti platí, že remienok by mal ladiť so zvyškom kožených častí vášho outfitu - topánkami a opaskom. Vrchol elegancie dosiahnete, keď sa vám podarí farebne a materiálovo zladiť kov na hodinkách s prackou na opasku alebo manžetovými gombíkmi.

Vybrali sme pre vás niekoľko farieb oblekov, ktoré sú u nás najčastejšie využívané.

 

Svetlosivý oblek

Svetlosivý oblek je denný, menej formálny oblek, a preto si môžete dovoliť odvážnejší farebný odtieň hodiniek alebo remienku. Pri tomto obleku si môžete zvoliť aj kovový remienok, avšak vyberte si tenký model, bez zbytočných ozdobných prvkov. Kožený remienok môže byť od svetlohnedej až po tmavohnedú farbu, nič nepokazíte elegantným čiernym remienkom. Vždy majte na pamäti jednoduchosť a zamerajte sa na nadčasový dizajn, ktorý aj po rokoch bude stále moderný.

Hodinky k sivému obleku

 

Tmavosivý oblek

Do tmavosivého obleku sa najviac hodia hodinky s výlučne koženým remienkom čiernej alebo tmavohnedej farby. Tieto dve farby vám poslúžia na akúkoľvek udalosť, od pracovnej schôdzky až po veľmi formálnu večeru. Ak chcete dotiahnuť svoj štýl do dokonalosti, skúste zladiť kov na hodinkách s inými kovovými prvkami - sponou na opasku alebo sponou na kravate.

Hodinky do tmavosivého obleku

 

Modrý oblek

Opäť pekný denný oblek, pri ktorom urobíte najlepšie, ak budete ladiť kožený remienok k zvyšku kožených doplnkov - opasku a topánkam. Ak chcete pridať to svojho vzhľadu trochu viac individuality, môžete si zvoliť hodinky s jemnými farebnými ručičkami.

Hodinky do modrého obleku

 

Tmavomodrý (navy) oblek

Táto farba obleku je v našich končinách veľmi rozšírená, najlepšie k nej pasuje tmavohnedý alebo čierny remienok zladený s topánkami a opaskom.

Ak však trváte na kovovom remienku, vyberte si niečo viac "slim", ideálne s tmavým ciferníkom a jednoduchým remienkom bez lesklých prvkov. Pre večerné podujatie, určite odporúčame kožený remienok.

Hodinky do tmavomodrého obleku

 

Čierny oblek

Ak máte na sebe čierny oblek, budete mať čierne topánky a čierny opasok. Nie je teda prekvapením, že sa k nemu hodia hodinky s čiernym koženým remienkom. Vybrať si môžete medzi svetlejším alebo tmavším ciferníkom, pre ešte väčšiu mieru citu pre detail.

Hodinky do čierneho obleku

 

Teraz už viete v akom štýle si vybrať hodinky. Pamätajte si, že do obleku sa vôbec nehodia športové hodinky (Apple Watch a pod.) ani fitness náramky. Teda jedine, že by ste potrebovali spočítať koľko kľukov spravíte v obleku. :-)

Zdroj obrázkov: Pinterest