Typ tváre a golier košele

Množstvo mužov nosí iba golier Kent alebo Button-down, pretože ponuka v obchodoch je väčšinou takto orientovaná. U nás majú však na výber aj iné typy golierov. Tu je jednoduchý návod, ktorý vám pomôže si vybrať ideálny golier pre vás.

Uvažovali ste niekedy pred nákupom novej košele, ktorý golier by vám sedel najlepšie? Nie? Nie ste sami. Ak ste sa nad tým doteraz nikdy nezamysleli, teraz je ten správny čas.

Ak by sme na to išli príliš detailne a zahrnuli aj typy tváre, ktoré sa u nás menej vyskytujú (v tvare srdca, diamantu, trianglu atď.), asi by sme sa v jednotlivých typoch zamotali. Pre naše porovnanie nám stačia 2 typy tváre, vyskytujúce sa u nás najčastejšie - okrúhla a oválna tvár. Aby sme vám pomohli pri rozhodnutí, vytvorili sme túto užitočnú príručku.

 

Okrúhla tvár

Ak máte plné líca so zaoblenou líniou čeľuste a kratší krk, goliere s úzkymi špičkami vám pomôžu predĺžiť a zoštíhliť vašu tvár aj krk. Vybrať si môžete z najtradičnejšieho goliera Kent alebo jeho mladšej alternatívy New Kent, keď sa chcete obliecť formálnejšie. Ak hľadáte menej formálnu košeľu, siahnuť môžete po golieri Button-down.

K týmto golierom sa v podobnom štýle hodia aj užšie typy kravatových uzlov (široký uzol by ešte viac rozširoval vašu tvár) - napr. Four-in-Hand uzol alebo polovičný Windsor.

Goliere Kent a Button-down

Košele s golierom Kent a Button-down

 

Oválna tvár

Toto je absolútne najčastejší typ tváre. Oválna tvár je dlhšia ako širšia, s výraznejšími lícnymi kosťami. Táto symetria umožňuje použiť takmer akýkoľvek typ goliera. Ak chcete udržať rovnováhu, môžete zvoliť stredne otvorený golier Spread, avšak aj široko zrezaný golier Cutaway alebo ostrejší golier s gombíkmi (Button-down) bude sedieť výborne.

Dokonca aj z hľadiska uzlov je váš typ tváre najuniverzálnejší. Budú vám sedieť všetky typy, od širokých uzlov až po úzke.

Košele s golierom spread a cutaway

Široký golier pre oválnu tvár

Zhrnuli sme pre vás 2 typy tváre, ktoré sa najčastejšie vyskytujú a k nim odporučili goliere, ktoré sa najviac hodia z vizuálnej stránky. Pamätajte na to, že toto nie je záväzné pravidlo, iba naše odporúčanie z hľadiska celkovej estetiky. Preto sa nebojte sa experimentovať aj mimo týchto odporúčaní.