Zomrela legenda módneho priemyslu - Karl Lagerfeld

Dnes vo veku 85 rokov zomrel legendárny módny návrhár Karl Lagerfeld.

Karl Lagerfeld sa narodil v roku 1933 v nemeckom meste Hamburg. Ako 20-ročný sa presťahoval do Paríža, kde o niekoľko rokov neskôr začal pracovať v módnej branži. K nej sa dostal úplnou náhodou, po výhre v módnej súťaži. Zaujal jeho návrh dizajnu kabátu a vtedy si ho všimol Pierre Balmain, uznávaný módny návrhár. Ponuku, ktorú Karl dostal, ho zaradila medzi "nové" žiadané mená v parížskej módnej scéne.

Neskôr sa od Balmaina posunul do ateliéru Jean Patou a do roku 1963 tam zastával miesto hlavného dizajnéra. Po niekoľkých rokoch sa rozhodol prijať ponuku talianskej rodiny Fendi, ktorá sa snažila oživiť kožušnícky priemysel svojho tiež nie práve prosperujúceho podniku s dlhoročnou tradíciou. Lagerfeld vytvoril kolekciu kožušinových kabátov a pomohol majiteľkám pretvoriť Fendi na luxusnú značku.

V 70-tych rokoch jeho tvorbu poznačila spolupráca s Chloe, ktorú v roku 1975 obohatil o svoj parfum. Od roku 1983 Lagerfeld pôsobil ako kreatívny riaditeľ módnej značky Chanel. Lagerfeld sa postupne práve pod krídlami Chanel stal jedným z najprestížnejších dizajnérov na svete.

Karl LagerfeldZdroj: AFP

Mnohé z módnych prehliadok, ktoré sa konali napríklad v Soule, v Havane (vôbec prvá veľká prehliadka módnej značky na Kube), na škótskej vysočine alebo priamo vo Versailles sa stali výnimočnými a pamätnými udalosťami módy. Podobne ako to bolo s prehliadkami, ktoré zastrešili priestory Grand Palais. Lagerfeld aj vďaka financiám, ktoré jeho dielo rokmi „vyrobilo" zo Chanelu, nemusel klásť medze svojej fantázii, ani nárokom.

Módna prehliadkaZdroj: Pinterest

Tvorivosť Lagerfelda sa neobmedzovala iba na kolekcie módy, vytvoril tiež kostýmy pre divadlo alebo film. Začiatkom 90-tych rokov sa začal venovať aj fotografovaniu a okrem práce pre dva vychýrené európske módne domy stavil aj na vlastné meno - značku Karl Lagerfeld.

Karl Lagerfeld obchodZdroj: Pinterest

V súkromí si držal Lagerfeld mnohých ľudí od tela, ale počas rokov v brandži si vytvoril aj niekoľko veľmi blízkych priateľstiev. Medzi jeho verné zákazníčky a múzy patrila speváčka Vanessa Paradis, monacká princezná Caroline, jej dcéra Charlotte Casiraghi, ale tiež herečka Kristen Stewart alebo topmodelky Cara Delevingne a Claudia Schiffer či niekdajšia topmodelka Ines de la Fressange. Veľmi blízky vzťah mal údajne aj so šéfredaktorkou magazínu Vogue US Annou Wintourovou. Medzi kolegami bol zase jeho spriaznenou dušou dizajnér Hedi Slimane.

Počas svojej dlhoročnej módnej kariéry sa stal držiteľom viacerých ocenení. Medzi nimi napríklad ceny za celoživotný prínos od Americkej rady módnych dizajnérov, cenu za výnimočný prínos od Britskej módnej rady alebo najvyššieho vyznamenania Rádu Čestnej légie od francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Jeho manželka Carla Bruni bola tiež dobrou Lagerfeldovou priateľkou a jeden čas aj mimoriadne obľúbenou modelkou.

Karl Lagerfeld awardsZdroj: Pinterest