Späť

Ako by mala sedieť obleková košeľa?

Pridané: 2.9.2017 14:40:08 Počet zobrazení: 3792

Ako by mala sedieť obleková košeľa?

Obleková košeľa je jedným zo základných prvkov elegantného pánskeho šatníka, avšak ešte stále robí väčšine problém. Naďalej je medzi nami mnoho takých, ktorí si na seba nevedia kúpiť takú košeľu, ktorá by im naozaj sedela. Príliš často sa stáva, že na ulici stretnete mužov, ktorí majú košele aj o dve čísla väčšie, či starších pánov, ktorým gombíky praskajú vo švíkoch.

 

Krk a golier

 

V tejto časti je najdôležitejšie, ako golier obopína váš krk, keď zapnete aj najvyšší gombík. Golier by mal sedieť pohodlne a nedusiť vás. Nemal by sa zarývať do krku, pričom by ste mali mať medzi krkom a golierom priestor dosť veľký na jeden prst.

Taktiež si dajte pozor, aby golier stál vždy pekne rovno, aby jedna polovica neutekala niekam do strany. Tomu pomáhajú napríklad aj umelohmotné prúžky zvnútra goliera, ktoré sme do neho zašili, aby ste ich už nestratili.

Ako by mal sedieť golier košele

 

Ramená

 

S ramenami je to jednoduché. Potrebujete nájsť taký strih košeľe, ktorej dĺžka ramien bude zodpovedať tým vašim. Tak, aby sa rukáv začínal presne tam, kde končí vaše rameno a začína ruka. Tak dosiahnete ten najlepší vizuálny efekt, aby ramená boli plné a robustné.

Ak budú ramená kratšie ako tie vaše, je Vaša obleková košeľa malá a s veľkou pravdepodobnosťou vám bude krátky aj rukáv. Ak budú ramená na košeli pridlhé, budú tie vaše vyzerať ovisnuté čo vytvorí celkový dojem, že sa hrbíte.

Ako by mala sedieť obleková košeľa


Hrudná časť a pás

 

Kvalitná obleková košeľa by mala pohodlne obopínať vaše telo a od pása smerom hore sa jemne rozširovať. Vďaka tomu vytvára muskulárny dojem. Košeľa by nemala byť príliš široká, aby dobre sedela aj keď je zasunutá v nohaviciach. Mala by vám však poskytovať dosť voľnosti na pohyb a dýchanie.

Ak po zapnutí gombíkov sú tie úplne napnuté vo švoch, je vám košeľa príliš malá a mali by ste ísť o číslo vyššie.

Ak sa na vás zapnutá košeľa vrství a doslova na vás visí, je na čase ísť o číslo, možno aj o dve čísla dole.

Ako by mal sedieť hrudník a pás 

Rukávy

 

Na rukávoch je potrebné všímať si tri atribúty: dĺžka rukávu, šírka rukávu a veľkosť otvoru na ruku.

Čo sa týka správnej dĺžky, existuje na to jednoduchá pomôcka. Rozopnite gombík na manžete a nechajte ruku voľne visieť. Rukáv by vám mal siahať približne po prvú kostičku na prste. To by mala byť tá správna dĺžka na to, aby vám v prípade, že si dáte sako, vyčnieval rukáv košele 1,5 až 2 centimetre.

Správna dĺžka rukávov pánskej košele Správna dĺžka rukávu košele

Šírka rukáva by mala pohodlne obopínať vašu ruku. Mala by byť dosť veľká na to, aby ste rukou mohli voľne pohybovať, nie však až taká veľká, aby vám v ňom ruka doslova plávala. Skúste tentokrát manžetový gombík zapnúť. Ak Vám takto zapnutá košeľa stíska zápästie, potom je rukáv príliš úzky. No ak dokážete ruku cez manžetu prevliecť aj keď je zapnutá, je košeľa príliš veľká.

Poslednú vec, ktorú by mala mať každá kvalitná obleková košeľa je úzky otvor na ruku. Dosť široký na to, aby ste cez neho bez problémov prepchali biceps, no nič viac a nič menej. Takto ušitá košeľa vám dožičí prirodzený pohyb rúk. Potom je aj dvíhanie rúk veľmi pohodlné a deje sa bez toho, aby sa vám na košeli zdvíhalo rameno, alebo aby sa košeľa vysúvala z nohavíc.

Šírka rukávu pánskej košele STEVULA v strihu Slim Fit 


Dĺžka

 

Celková dĺžka košele závisí od toho, či je to obleková košeľa, ktorú budete nosiť najmä zapravenú v nohaviciach, alebo je to neformálna košeľa, ktorú chcete nosiť po vonku.

Obleková košeľa by mala byť dlhšia, najmä preto, aby Vám zapravená v nohaviciach bez problémov držala a pri pohybe sa nevysúvala. Pri neformálnych košeliach, si môžete vybrať aj niečo kratšie.

Správna dĺžka košele Dĺžka zadnej časti košele 

 

Verím, že článok je obohacujúci o nové skutočnosti, ktoré pri najbližšom nákupe oblekovej košele využijete. Fotky pre tento článok vznikli v spolupráci s Juraj Pavuk Photography, za čo by som sa rád poďakoval.

Teraz si už môžete s kľudom vybrať z našej ponuky pánskych oblekových košieľ. Všetky košele máme skladom, doručíme na druhý deň a ak by nesedeli, vrátiť ich môžete do 30 dní.

 

Páčil sa Vám článok?

Zdieľajte ho so svojimi známymi:

 

 

Zľava 5 € na prvý nákup

Platí pre objednávky nad 35 €. Vložením e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Prihlásenie

Stránky stevula.sk využívajú pre skvalitnenie služieb cookies. Viac info