Button-Down košele

Napriek rýchlym trendom v móde je pravda, že niektoré časti oblečenia sú skutočné klasiky a nikdy nevyjdú z módy. Čierny oblek, jednofarebné biele tričko alebo napríklad tmavé džínsy. Medzi takéto kúsky môžeme zaradiť aj veľmi obľúbený typ košele s golierom Button-Down. Nosia ich už celé desaťročia úplne všetci, od športovcov a politikov až po celebrity.

Kde sa vzala popularita

Traduje sa, že celé sa to začalo niekedy koncom 19. storočia v Indii, kedy hráči konského póla nosili polo tričká a košele s golierom. Neustále zápasili s tancujúcim golierom, a tak aby ho udržali na mieste, prišili si na jeho konce gombíky. Neskôr sa tento úbor aj so samotným pólom dostal aj do Anglicka.

Hráči konského pólaZdroj: Pinterest

Počas jednej z ciest po Anglicku si americký galantér John. E. Brooks, zo slávnej firmy Brooks Brothers, zašiel aj na zápas v póle. Okamžite si všimol, že niektorí hráči si na golier prišili gombíky, aby ho udržali na mieste. Toto sa mu natoľko zapáčilo, že po návrate do USA firma Brooks Brothers začala vyrábať košele s golierom s gombičkami. V roku 1896 tak vznikla ikonická Button-Down košeľa. Táto košeľa sa stala jednou z najúspešnejších košieľ histórie firmy Brooks Brothers.

Spočiatku košele Button-Down nosili bohatí muži ako formálny odev, neskôr si veľkú obľubu získala medzi športovcami, Hollywoodskymi hviezdami, ale až bežnými ľuďmi.

Ako a s čím nosiť Button-Down košele

Preskočme rovno do dnešnej doby a ihneď zistíme, že tento typ košele visí azda v každom pánskom šatníku. A vôbec sa nedivíme. To čo robí Button-Down košele nadčasové, je ich všestrannosť.

V našich podmienkach sú skôr vnímané ako voľnočasové košele, prípadne Smart Casual, avšak v anglicky hovoriacich krajinách ich bežne muži nosia aj do obleku, hlavne počas dňa.

Určite si túto košeľu môžete obliecť všade tam, kde pôjdete bez kravaty. Či už do práce alebo na večierok. Pripojiť môžete aj neformálne sako, tzv. blejzer. Tieto košele sa perfektne hodia aj k džínsom alebo k chinos nohaviciam.

Ak chcete pôsobiť o niečo formálnejšie, môžete svoj outfit doplniť o pletenú kravatu. Aj pri výbere kravaty platí, že sa s týmto golierom najviac hodia menej formálne kravaty.

Button-Down košeleZdroj: Pinterest

Button-down košele STEVULA

Kedy sa nehodí Button-Down košeľa?

Určite nechajte túto košeľu doma, ak sa chystáte na večernú akciu. Vtedy si oblečte čierny oblek a košeľu s golierom bez gombíkov. To isté platí, aj pokiaľ máte v rukách pozvánku s dress kódom Black tie či Business Formal. To sú formálne udalosti, kde by ste mali nosiť formálny odev.

 

Košele s golierom Button-Down sú medzi nami už vyše 100 rokov, a za tú dobu si získali obrovskú popularitu. Od hráčov póla až po generálnych riaditeľov korporácií po celom svete. Vyberte si svoju novú Button-Down košeľu ešte dnes.

 

Ako nosíte tento golier Vy?

Napíšte nám do komentára.

Diskusia

Newsletter

Novinky a akcie rovno na váš e-mail. Vložením e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo Zaregistrovať sa

Prihlásenie

Zabudnuté heslo Zaregistrovať sa

Stránky stevula.sk využívajú pre skvalitnenie služieb cookies. Viac info